Andouillette: smradlavá klobása, z níž se zvedne žaludek i milovníkům uzenin

Andouillettte (zdroj: Samphotostock.cz)

Andouillette patří mezi pokrmy, o nichž mnoho Čechů nikdy neslyšelo. Jedná se o specifickou uzeninu, která mnohé gurmány spíše odradí, než že by je lákala.

Původ andouillette

Jedná se o specifický pokrm, jehož původ musíme hledat ve Francii. Existuje již několik staletí, nicméně její původní složení není známo. Od 19. století bylo základem těchto klobás vepřové a telecí maso. V posledních desetiletích se nicméně od používání telecího ustupuje. Přesto dnes tento pokrm existuje ve více variantách, které seženete po celé „zemi galského kohouta“.

Kde andouillette ochutnat?

Asi nebude velkým překvapením, že tyto klobásy v České republice jen tak neochutnáte. V obchodech se totiž zřejmě vůbec nevyskytují. V nabídce je ovšem mají některé francouzské restaurace, kde se po této specifické uzenině můžete pozeptat. Pokud vás zajímá její chuť, samozřejmě ji lze ochutnat ve Francii, a to především v oblasti Champagne.

Jednotlivé ingredience

Základem andouillette jsou vepřové vnitřnosti, především střeva a dršťky. Dalšími ingrediencemi jsou víno, cibule a koření. Celkově tak má specifickou chuť a „vůni“, které nesednou ani leckterému milovníku uzenin. I v samotné Francii existují zapřísáhlí odpůrci tohoto pokrmu. Ačkoli zvenčí vypadá celkem chutně, vepřové vnitřnosti jsou namlety na hrubo, takže mnoho lidí odradí nejen „vůní“, ale i tím, jak vypadá.

Andouillette z hlediska zdraví

Andouillette není pokrmem, na kterém si všichni bezmezně pochutnávají. Ideální přitom není ani ze zdravotního hlediska. Na druhou stranu mohou být vnitřnosti dobrým zdrojem některých účinných látek (bílkovin, vitamínů a minerálů). Jen byste je neměli konzumovat příliš často, neboť mohou obsahovat vysoké množství cholesterolu a mohou v nich být koncentrovány škodliviny.

Zajímavosti o andouillette

  • Dršťky, tedy nasekané části žaludku (nejen vepřového) byly velmi oblíbenou pochutinou už ve středověku, a to právě ve Francii.
  • O této klobáse se zmiňuje už Alexandre Dumas st. (autor Tří mušketýrů), a to ve svém Velkém kuchařském slovníku.
  • Svými andouillettes je vyhlášené především město Troyes. Místní společnost Gilbert Lemelle jich vyrobí 20 milionů ročně.
  • Sami někteří Francouzi říkají, že pokrm voní jako merde, což je vulgární označení výkalu. Říká se, že tato klobása svou vůní asociuje prasečí chlívek.
  • Klobása se nejčasteji podává se zeleninou a dijonskou hořčicí, s omáčkou z hořčice anebo s omáčkou z červeného vína.
Přidat na Seznam.cz