Způsoby, jak efektivně vyčistit rychlovarnou konvici. Bude opět jako nová

Zdroj: Shutterstock

Rychlovarná konvice patří mezi stálice každé kuchyně. Málokterá domácnost by se bez tohoto spotřebiče dokázala obejít – i když výjimky se samozřejmě najdou. Většina z nás ale bere rychlovarnou konvici jako samozřejmost.

Co už ale pro mnohé samozřejmostí není, je její pravidelné čištění. Ačkoli ji používáme denně, málokdy si vzpomeneme, abychom konvici vyčistili a zbavili ji usazenin. Máme pro vás praktické tipy na čištění rychlovarné konvice, které určitě využijete.

Proč vůbec pravidelně čistit rychlovarnou konvici?

Možná vám hlavou proběhla myšlenka, proč byste měli rychlovarnou konvici čistit, když se v ní stejně vaří jen čistá voda a ta ji přece zašpinit nemůže.

Důvodů, proč se konvici pravidelně věnovat, je přitom hned několik. Jednak vrstva vodního kamene snižuje efektivitu ohřívání, což znamená, že ho prodlužuje a vás to stojí více peněz, ale zároveň zvyšuje riziko přehřívání spotřebiče a jeho možného poškození.

Dalším důvodem je fakt, že nechcete mít v čaji nebo kávě odlouplé kousky vodního kamene. Mějte na paměti, že v usazeninách se daří bakteriím.

Vystačíte si s jedlou sodou

Na čištění rychlovarné konvice nutně nepotřebujete drahé prostředky z drogerie, bohatě si totiž vystačíte se surovinou, kterou má doma snad úplně každý.

Řeč je o jedlé sodě. Tu stačí nasypat do rychlovarné konvice, zalít vodou a nechat projít varem. Poté z konvice vodu vylijte a vypláchněte ji čistou vodou.

Kyselina citronová pomůže

Velmi podobně je na tom kyselina citronová – další běžná surovina, kterou má doma ve skříňce většina z nás, ale ne každý ví, na co všechno se mu může hodit.

Čištění rychlovarné konvice je jednou z věcí, na které je kyselina citronová machr. Podobně jako o pár řádků výše – nasypte 2-3 lžičky kyseliny citronové do konvice, přidejte vodu a nechte projít varem. Poté vylijte a vypláchněte.

Na pomoc povolejte ocet

Máte doma ocet? Jasně, kdo by neměl. Je skvělý nejen na tlačenku s cibulí, ale pomůže vám i tehdy, kdy se rozhodnete vyčistit konvici.

Smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1, směs nalijte do konvice a nechte 20 minut působit. Poté z konvice vodu s octem vylijte a konvici vyvařte.

Zdroj: dumazahrada.cz, ireceptar.cz, skrblik.cz, westwing.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz