Vidět zlaté prasátko aneb půst může být zdravý nejen na Štědrý den

Neuvidíte-li zlaté prasátko, můžete „zlatem" ozdobit alespoň stromeček (zdroj: Samphotostock.cz)

Zlaté prasátko je česká vánoční tradice. Údajně jej uvidí ten, kdo se na Štědrý den postí. Půst přitom může být zdraví, neboť přispívá k očistě organismu.

Původ tradice

Vidět zlaté prasátko může ten, kdo se na Štědrý den postí. Minimálně to říká česká vánoční tradice, která se traduje už od středověku. V předkřesťanských náboženstvích našich předků byl vepř zasvěcen slunci, přičemž vánoce jsou obdobím zimního slunovratu. V kombinaci se zlatem, které mj. symbolizovalo odchod zimy, se přitom jednalo o symbol prosperity a hojnosti.

Odkdy se postít?

Tradice půstu na Vánoce se dodržuje různě. Podle jedné z variant se nesmí jíst vůbec nic, a to od půlnoci před Štědrým dnem až do západu slunce, ke kterému (pro mnohé naštěstí) dochází v tento den dosti brzo. Podle jiných tradičních zvyků může vidět na Vánoce zlaté prasátko ten, kdo po celý den až do štědrovečerní večeře nebude jíst žádné maso.

Co jíst na místo masa?

Pokud si Štědrý den neumíte bez jídla představit a rozhodli jste se letos vynechat pouze maso, samozřejmě máte spoustu možností, čím během dne zaplnit žaludek. Vrhnout se můžete na cukroví, ale také na tradiční bezmasá jídla. Na našem území k nim patří např. staročeský kuba, tedy pokrm, jehož základem jsou kroupy a houby, případně kyselo, což je polévka z chlebového kvásku.

Půst z hlediska zdraví

Půst je dlouhodobě považován za účinnou léčebnou metodu. Pokud totiž omezíte příjem potravy, tělu pomůžete odstranit odpadní produkty, takže se jedná o účinný prostředek pro detoxikaci organismu. Navíc samozřejmě působí i na přebytečné kilogramy. Nemusíte přitom přestat úplně jíst, ale zkuste třeba letos na Štědrý den na místo masa a sladkostí jíst jen čerstvé ovoce a zeleninu, čímž organismus získá potřebné vitamíny a minerály.

Zajímavosti o tradici zlatého prasátka

  • Podle tradice se ne vždy jednalo o zlaté prasátko. V závislosti na místě i čase se věřilo také na zlatého beránka, telátko či kohouta.
  • Slíbíte-li dětem, že uvidí zlaté prasátko, můžete jej navečer vytvořit např. tak, že ručně vytvoříte vepře a použijete na něj odlesky světla ze zrcátka.
  • Zlaté prasátko si lze také zakoupit. Sehnat jej lze např. ve formě pokladničky, do které si děti mohou následující rok spořit.
  • Pokud byste si nechtěli dát maso ani ke štědrovečerní večeři, můžete si k bramborovému salátu připravit hlívu v trojobalu, zeleninové karbenátky nebo celerové řízky.
  • V rámci křesťanství se tradičně dodržuje adventní půst, během nějž se nekonzumovalo maso ani alkohol a základem jídelníčku byly ovoce, zeleniny, luštěniny a obiloviny.
Přidat na Seznam.cz