Zdravá játra: Tyto potraviny je přirozeně ochrání a udrží v dobré kondici

Zdroj: Shutterstock

Játra mají v našem těle hned několik úkolů a funkcí. Od produkce bílkovin, cholesterolu a žluči, až po ukládání vitaminů, minerálů a dokonce i sacharidů. Dalším důležitým úkolem jater je rozkládat toxiny v podobě léků nebo alkoholu.

Je důležité o zdraví jater pečovat a udržovat je v dobré kondici. Jedině tak budou fungovat tak, jak fungovat mají a budou svědomitě plnit všechny své role v našem těle.

Zdraví jater můžete podpořit vhodnými potravinami

Zdraví jater prospěje nejen rozumná konzumace alkoholu, se kterým to nebudete přehánět, ale pomoci mohou i určité potraviny.

Jaká jídla, suroviny a potraviny mají na zdraví jater, která jsou pro naše tělo v mnoha ohledech velmi důležitá, pozitivní vliv a vy byste je měli zařadit do jídelníčku?

Grapefruit

„Grapefruit obsahuje antioxidanty, které přirozeně chrání játra,“ zmiňuje healthline.com. Dva hlavní antioxidanty nalezené v grapefruitu jsou naringenin a naringin.

Studie ukázaly, že tyto antioxidanty mohou pomoci snížit rozvoj jaterní fibrózy, což je škodlivý stav, při kterém se v játrech hromadí nadměrné množství pojivové tkáně.

Hroznové víno

Hrozny, zejména červené a fialové, obsahují řadu prospěšných rostlinných sloučenin. Nejznámější z nich je resveratrol, který má řadu zdravotních výhod.

Jablka

Polyfenoly přítomné v jablku s vysokým obsahem pektinu udržují hladinu séra a lipidů v játrech pod kontrolou.

„Jablka také obsahují kyselinu jablečnou, která pomáhá odstraňovat toxiny a karcinogeny,“ dodává parashospitals.com.

Jablka mají protizánětlivé vlastnosti, které vás chrání před ztučněním jater a pomáhají vaše játra čistit.

Čočka

Čočka a luštěniny obecně jsou často zatracovány ze strachu z nadýmání a plynatosti. Ve skutečnosti čočka normalizuje hladinu cukru v krvi, chrání před rakovinou a také čistí vaše játra, abyste byli zdraví.

Ořechy

Ořechy mají vysoký obsah tuků, živin, jako je antioxidační vitamin E a prospěšných rostlinných sloučenin.

Toto složení je zodpovědné za několik zdravotních přínosů – zejména pro zdraví srdce, ale také pro zdraví jater.

Avokádo

Avokádo rozděluje lidi na dvě poloviny: někdo ho nesnáší, jiný ho miluje. Pokud mu dokážete přijít na chuť, svému zdraví tím prospějete.

Měli byste vědět, že avokádo obsahuje gluthaion. Ten má jediný úkol: chránit buňky před oxidací a také detoxikovat těžké kovy.

Zdroj: healthline.com, parashospitals.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz