Zapomenutý sud whisky The Macallan z roku 1988 se prodal za více než 30 milionů korun

Zdroj: Shutterstock

Pokud zapomenete na dvacetikorunu v kapse kabátu a najdete ji po 30 letech, má stále hodnotu 20 korun. To se však nedá říci o vzácné whisky, která časem nabývá na hodnotě.

O Macallan whisky

The Macallan distillery je palírna jednosladové skotské whisky v Craigellachie ve skotském státě Moray.

Macallan je obecně považován za druhou nebo třetí nejprodávanější jednosladovou skotskou vedle Glenfiddich a Glenlivet.

Palírna produkuje whisky značky Macallan, 12letá whisky s obsahem alkoholu 40%. Část produkce se používá do míchaných whisek Famous Grouse, Cutty Sark, J&B, Chivas Regal, Lang’s Supreme, Ballantine’s a Long John.

Nejdražší sud whisky

Sud whisky The Macallan destilované v roce 1988 si dělá nárok na rekord nejdražšího sudu whisky, který byl kdy prodán v aukci, poté, co vynesl 1 295 500 dolarů (přes 30 milionů korun) od nejmenovaného amerického kupce přihazujícího přes internetovou aukční stránku Whisky Hammer.

Na zajímavosti příběhu dodává i to, jak se sud vůbec dostal do aukce. Po naplnění 5. května 1988 se prodal za pouhých 5 000 liber (v přepočtu necelých 146 tisíc korun), ale kupující zřejmě zapomněl, že ho koupil.

Skotský výrobce skotské whisky, držený společností The Macallan v zástavě po více než tři desetiletí, se kupujícímu připomněl.

Přepočet na láhev

Z 374litrového nálevového sudu by se v současnosti dalo vyrobit 534 lahví po 700 mililitrech – což je číslo, které zároveň překonává cenový rekord Bonhams „za láhev“ sudu whisky.

Tento Macallan z roku 1988 vychází na 2 426 dolarů (přes 56 tisíc korun) za láhev ve srovnání s menším sudem od Bonhams, který se stále prodává pouze za 2 200 dolarů (přes 51 tisíc korun) za láhev.

„Narazit na sud takového stáří, kvality a velikosti je samo o sobě mimořádné, což ještě umocňuje skutečnost, že tekutina byla destilována v The Macallan, což se odráží v celosvětové pozornosti, kterou sud přitahuje,“ prohlásil dle webu foodandwine.com Daniel Milne, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Whisky Hammer.

Předchozí rekordy

Předchozí rekord byl starý pouhý rok. Třicetiletá Macallan se v roce 2021 prostřednictvím Bonhams prodala za 572 000 dolarů (přes 13 milionů korun).

V říjnu minulého roku se na aukci společnosti VCL Vintners prodal sud Macallanu 1991 za 2,33 milionu dolarů (přes 53,6 milionu korun), ale tento sud obsahoval také speciálně vytvořený NFT. Jak důležitý byl NFT pro cenu sudu? O tom lze diskutovat.

Sud byl vydražen s nefunčním žetonem, který vytvořil umělec Trevor Jones. Místo obvyklé fotografie sudu byl Jones pověřen vytvořením abstraktního zobrazení. Poněkud rozmazaný a volně tvarovaný výsledek dostal název The Angel’s Share (Andělský podíl).

Tento poslední prodej sudu však pokračuje v sérii The Macallan, která je lídrem na stále rostoucím trhu se vzácnou whisky, protože láme a překonává rekordy.

Zdroj: foodandwine.com, fundinguniverse.com
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz