Zaostřeno na černý bez: Využívá se plod i květ. Ale pozor, může i uškodit

Zdroj: Shutterstock

Jen málokdo by neznal černý bez. Jeho využití je opravdu různorodé. Uplatnění totiž nachází nejen v kuchyni, ale také v oblasti léčitelství nebo farmacie. Mezi lidmi se černému bezu přezdívá bezinky, bzejna, psí bez nebo také hural.

I když černý bez znáte, už možná netušíte, jaké účinky může mít na vaše zdraví a proč je škoda se mu vyhýbat.

Zdravotní přínosy černého bezu

Benefity černého bezu vás mile překvapí. Nejenže napomáhá při nachlazení a chřipce, ale pyšní se i protizánětlivými a močopudnými účinky. Detoxikuje, pomáhá při žaludečních potížích a funguje i jako pomoc proti zácpě.

Napadlo by vás, že černý bez může být nápomocný i při snížení cholesterolu? V dnešní době se mnoho lidí potýká se zvýšeným cholesterolem v krvi. Steroly, které se v černém bezu nachází, pomáhají snížit škodlivý LDL cholesterol.

Využívá se plod i květ

Z černého bezu se využívá jak květ, tak i plod. U plodu jsou ceněny schopnosti tišit bolesti nervového původu. Plody se užívají při zánětech nervů – například sedacího nebo trojklanného nervu.

Z květů se nejčastěji připravuje čaj. Využívá se pro léčbu kašle, chřipky, rýmy i nachlazení.

„Dále snižuje horečku, pomáhá vylučovat hleny a působí potopudně. Díky svým močopudným a potopudným účinkům nám černý bez pomáhá zbavovat se usazených toxinů, především kyseliny močové, léčí tedy neduhy, jako je revma a dna, popřípadě je výbornou prevencí těchto nemocí. Léčivé účinky květu černého bezu ocení i ti z nás, kteří trpí problémy s krevním tlakem a cévními chorobami,“ uvádí Bylinná lékárna.

Pomáhá, ale může i uškodit

Černý bez je úžasná rostlinka, která může v mnoha ohledech velmi pomoci. Neznalost ale může být rizikem. Měli byste vědět, že kůra a listy černého bezu nejsou pro lidi vhodné.

Mají v sobě látky známé jako glykosid sambunigrin a alkaloid sambucin – obě dvě jsou toxické a mohou vyvolat nežádoucí účinky. Mluvíme například o zvracení, nadměrném močení, nechutenství a celkovou slabost.

Možná jste někdy vzali do rukou listy bezu, promnuli je mezi prsty a zjistili, že jeho vůně není zrovna příjemná. Je to dáno zvláštním seskupením bílkovin. Zpravidla se jedná o látky, které jsou toxické jak pro hmyz, tak pro člověka.

Zdroj: bylinnalekarna.cz, webmd.com, zdravestravovani.eu
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz