Iron Mana Roberta Downeyho Jr. pohání rostlinná strava. Navíc investuje do veganských start-upů

Zdroj: Profimedia

Pravděpodobně jeho nejslavnější rolí se stal Iron Man ze stejnojmenného filmu. Robert Downey junior se samozřejmě akčním hrdinou nemohl stát, kdyby se nevěnoval své stravě. On s ní ale obecně problémy nemá, a dokonce se nechal před časem slyšet, že přechází na ryze rostlinnou stravu.

Vegetariáni se vyhýbají masu. Ať už proto, že jim nechutná, nebo proto, že chtějí pomoci zvířatům, která jsou kvůli masu zabíjena. Vegani se v tomto ohledu posunují ještě o něco dál a odepírají si konzumaci a používání jakýchkoli živočišných produktů.

Sýry, mléčné výrobky nebo vajíčka, to všechno jsou věci, kterých se vegan vyvaruje. Downey se ale veganem stal z úplně jiného důvodu. Ještě před pár lety maso jedl, a dokonce mu chutnalo. Teď se ale rozhodl podpořit planetu Zemi.

Chce snížit uhlíkovou stopu

Uhlíková stopa vzniká ve velkém při chovu zvířat a pro naši planetu je velkou zátěží. Právě kvůli tomu se herec rozhodl, že udělá dobrou věc a pokusí se nejen sám sebe, ale i mnoho dalších přesvědčit, aby se dali na čistě rostlinnou stravu.

Při pěstování rostlin sice také dochází k zatěžování životního prostředí, nicméně v porovnání s chovem zvířat je to podle něho výrazně méně. Po natáčení filmu Dolittle, kde si Downey zahrál hlavní roli, se o svém postoji vyjádřil v médiích.

„Na rozdíl od všeobecného přesvědčení vím přesně, co dělám,“ řekl. Touhle hláškou, která zazněla i v samotném Iron Manovi, jasně ukázal, že to s veganstvím myslí vážně. A i když mu prý někdy maso chybí, dá se bez něho žít.

Downey řekl, že i veganská strava poskytuje dostatek energie, proteinů a dalších živin, které potřebuje, když si chodí do posilovny udržovat svou postavu. Pochválil také svou manželku Susan.

Ta je ředitelkou produkční společnosti. S hercem sdílí pracovní morálku a zájmy, ale i v soukromí podporuje jeho názory a sama se kvůli němu stala vegankou. Downey by chtěl inspirovat i další osoby.

Začal investovat do veganských společností

Veganství je ve světě poměrně rozšířené. Není tedy divu, že už existuje řada čistě veganských obchodů a restaurací, nebo alespoň několik pokrmů na menu v běžných restauracích objevíte.

Downey si ale uvědomuje, že jich je stále málo a mnohé od tohoto životního stylu odrazuje i složitost, se kterou se hledá místo, kde se dobře najíst bez živočišných produktů. Proto se rozhodl s tím něco udělat.

V poslední době investoval velké peníze do několika malých začínajících firem a doufá, že tím pomůže společnostem zajistit pro vegany dostatek prostoru pro nákup potravin do domácnosti i posezení u jídla přímo v podniku.

„Pokud za pár let udělám alespoň minimální díru v tom, co dnes svět stahuje dolů, budu šťastný. Já vím, že to není nic světoborného, ale věřím tomu, že moje přesvědčení třeba dokáže pohnout i s několika dalšími lidmi a každý z nich se vyplatí,“ řekl herec médiím.

Downey tvrdí, že se veganství nikdy nevzdá. Mnozí tvrdí, že jelikož mu maso chutná a je veganem jen krátce, brzy se vrátí k běžnému jídlu. Jak to nakonec dopadne, se uvidí za čas.

Zdroj: thebeet.com, plantbasednews.org, totallyveganbuzz.com
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz