Zadržování vody v těle trápí nejen mnoho žen. Běžné potraviny vám mohou pomoci k odvodnění

Zdroj: Shutterstock

Zadržování vody je poměrně častý jev, který ale dokáže pořádně potrápit. Jakmile naše tělo není schopno zbavit se nadbytečné vody, dochází k tzv. retenci. Nadměrné zadržování vody v těle může způsobit nepříjemné otoky.

Někdo na sobě zadržování vody pociťuje více a jiný méně. Možná i vy už jste někdy zpozorovali, že některé dny je vám oblečení tak nějak těsnější. Věděli jste, že vaše váha může kolísat klidně až o čtyři kilogramy denně právě v závislosti na tom, jestli vaše tělo zrovna nezadržuje nadbytečné množství vody?

Co způsobuje zadržování vody?

Už jste se někdy probudili s těžkými, oteklými víčky? Měli jste pocit opuchlého obličeje a měli jste někdy místo prstů buřtíky?

Zadržování vody může mít mnoho příčin. Hormonální výkyvy, dlouhé sezení nebo určité léky jsou jen některé důvody, které je třeba zmínit.

Na vině může být také strava s vysokým obsahem sodíku nebo sacharidů. Napadlo by vás, že existují potraviny, které zadržování vody způsobují?

Sůl

Konzumace nadměrného množství soli může způsobit, že vaše tělo začne zadržovat vodu. Dejte si proto pozor, jak moc solíte a jestli se ve vašem jídelníčku nenachází příliš mnoho potravin, které v sobě obsahují větší množství soli.

Sacharidy

Pokud patříte k lidem, kteří mají tendence k zadržování vody a často vás tak trápí otoky nebo pocity těžkosti, dejte si pozor na potraviny s vysokým obsahem sacharidů.

Nejen sladkosti, ale také pečivo, těstoviny, brambory či zmrzlina – to jsou potraviny, které obsahují vyšší množství sacharidů.

„Patří sem i sušené ovoce,“ varuje livestrong.com. Nikdo vám nenařizuje, abyste se těchto potravin vzdali nadobro. Jen je rozumné je omezit.

Jaké potraviny mohou zadržování vody zvrátit?

Stejně jako existují potraviny, které mohou zadržování vody v těle vyvolat, jsou i potraviny, které vás zbytečné vody mohou zbavit.

Krásným příkladem je meloun. Ten má diuretické vlastnosti, což znamená, že vás nutí často močit, a to vám může také pomoct z těla odstranit přebytečnou vodu.

Banány a celer

Další potravinou, která napomáhá tělu zbavit se přebytečné vody, jsou banány. Ty obsahují velké množství draslíku, který udržuje v rovnováze množství vody v těle.

Zapomenout nesmíme ani na celer. „Celer může pomoci přirozeně vyloučit přebytečnou vodu,“ vysvětluje bustle.com.

Zdroj: livestrong.com, bustle.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz