Zabraňte šedivění vlasů. Vyzkoušejte vejce nebo čokoládu

Zdroj: Shutterstock

Stárnutí je nevyhnutelné, ale šedivé vlasy nemusí být. Ukázalo se, že některé potraviny mají vlastnosti, které skutečně mohou zabránit šedivění vlasů. Tyto potraviny jsou navíc chutné, snadno se používají a nabízejí řadu vitaminů a minerálů.

Mandarinky

„Mandarinky jsou skvělým zdrojem vitaminu C, který má zásadní význam pro vývoj bílkoviny kolagenu, pojivové tkáně, z níž se skládá velká část těla, včetně vlasů,“ říká certifikovaná specialistka na sportovní dietetiku Kelly Jones pro portál Cooking Light.  

Kvašené potraviny

Probiotika nejsou skvělá jen pro váš trávicí systém – jsou skvělá i pro vaše vlasy „Kvašené potraviny jako kimči nebo kysané zelí poskytují probiotika, která podporují zdraví střev,“ říká Kelly Jones.

A zdravá střeva jsou důležitá pro zdraví vlasů, protože střevní bakterie ve skutečnosti produkují vitamin B, biotin.

Nedostatek biotinu vede ke změnám barvy a pevnosti vlasů, konkrétně například k jejich lámavosti a většímu řídnutí, takže dostatek biotinu ve stravě může pomoci udržet vlasům přirozenou barvu.

Losos

Losos poskytuje dávku vitaminu D, který může souviset s pigmentací vlasů. „Pokud má někdo skutečný nedostatek D přítomný u předčasných šedin, může pomoci doplněk D-3, ale jeho získání prostřednictvím stravy s tučnými rybami, jako je losos, může znamenat, že získáte mnoho dalších živin na podporu vlasů a pokožky, jako jsou omega 3 a bílkoviny,“ říká nutriční specialistka Jones.

Vejce

I když vaječné bílky obsahují spoustu bílkovin, pro zdraví vlasů byste měli jíst celá vejce, včetně žloutku. Celá vejce poskytují vitamín B12, což je živina, kterou v rostlinných potravinách nenajdete.

Studie z roku 2017 ukázala, že osoby s předčasným šedivěním měly častěji nízký stav vitaminu B12. Vejce uvařená natvrdo si dejte jako svačinu nebo si z nich připravte vydatnou snídani plnou živin. A pokud jste vegani, měli byste zvážit užívání doplňku vitaminu B12.

Tmavá čokoláda

Hořká čokoláda je dobrým zdrojem železa i mědi, dvou živin, které jsou vynikající prevencí šedivění vlasů a stárnutí. Nízká hladina feritinu (zásobní bílkovina obsahující železo) byla ve studii Woo-Young Sima a kolektivu spojena s předčasným šedivěním.

Ačkoli je mědi potřeba jen malé množství, jedná se o esenciální minerál – to znamená, že ho musíte získávat ze stravy, protože tělo si ho nedokáže vyrobit samo.

Se stárnutím se snižuje hladina melaninu, takže udržování vysoké hladiny mědi může pomoci proti tomuto procesu bojovat, jedním z procesů, kterého se měď účastní je totiž právě tvorba melaninu.

Zdroj: WebMD, CookingLight, Healthline, Neelam Chhillar, Prospective Analytical Controlled Study Evaluating Serum Biotin, Vitamin B12, and Folic Acid in Patients with Premature Canities, 2017, Woo-Young Sim, A Case of Premature Hair Graying Treated with Ferrous Sulfate, 2016

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz