Výroba mýdla: Je jednodušší, než si myslíte. Zvládnete ji raz dva

Zdroj: Shutterstock

Blíží se oslava narozenin vaší kamarádky a nevíte, co jí pořídit? Zkuste popřemýšlet nad výrobou vlastních domácích produktů, které udělají velkou radost. Sami také budete vědět, co se v produktu nachází, a nekoupíte tak nezdravé výrobky.

Pokud jste člověk, který rád vyrábí vlastní kosmetiku, jako jsou vlasové masky nebo tělové peelingy, můžete si doma vyzkoušet vyrobit mýdlo, které vám bude sloužit mnohem déle než to z obchodu. Nebojte se, není to vůbec náročné.

Není to těžké

Mnoho receptů na mýdlo vyžaduje použití hydroxidu sodného. Ten ale může být nebezpečný pro práci doma. Nejenže je při dotyku s pokožkou žíravý, ale i výpary, které vytváří při smíchání s vodou, působí žíravě na vaše oči a sliznice.

Jak všichni víme, lepší je neriskovat. Proto se s vámi podělíme o návod, jak si vyrobit mýdlo jednoduše a snadno v pohodlí domova. Tento recept můžete vyzkoušet i s dětmi, výrobu si zaručeně užijí.

Jste-li začátečník, nejjednodušší způsob, jak začít, je koupit předem namíchanou směs, ze které si mýdlo vyrobíte. U většiny směsí pak naleznete návod, který vám pomůže vyrobit si to nejlepší mýdlo. Vše, co budete muset udělat, je směs roztavit, vmíchat do ní vonný olej a zformovat ho.

První věcí, kterou budete potřebovat, je tepelně bezpečná nádoba na roztavení směsi. Vyberte si ovšem nádobu, kterou nebudete v budoucnosti používat na přípravu jídla. Dále si pořiďte nerezovou šlehací metlu, která provoní vaši směs.

Všechny staré hrnce nebo pánve, které plánujete vyhodit, jsou pro výrobu mýdla těmi nejlepšími pomocníky. Silikonovou formu pak použijete pro získání skvělého tvaru mýdla.

Postup, který zvládne každý

Zaprvé je potřeba směs rozehřát. Použít k tomu můžete sporák i mikrovlnnou troubu. Vyvarujte se však míchání směsi během jejího tavení, protože by zde mohly vzniknout vzduchové bubliny.

Dále do směsi přidejte vonný olej. Obecným pravidlem je přidat asi jednu čajovou lžičku vůně na kilogram mýdla. Pokud nestíháte a směs začíná tuhnout, nebojte se ji vrátit na pár minut znovu na sporák.

Rozehřátou směs opatrně, ale rychle, nalijte do formy, kterou máte předem připravenou. Vyplňte formy co nejblíže k horní části. Mýdlo se po ochlazení neroztahuje.

Naplněnou formu nechte vychladnout při pokojové teplotě na rovném povrchu. Mýdla se nedotýkejte, dokud zcela neztuhne. Proces tuhnutí trvá většinou hodinu. Poté mýdlo z formy vyklopte a užijte si domácí výrobek.

Zdroj: Good HouseKeeping
Autor: Pavel Světlý

Přidat na Seznam.cz