Vánoční trhy v Německu? Poradíme, co musíte ochutnat

Vánoční trhy v Drážďanech

Německé vánoční trhy jsou vyhlášené nejen u našich západních sousedů. Rozhodujete se, zda se jich letos také zúčastníte? Pak vás bude určitě zajímat, co byste si neměli nechat ujít.

Vánoční trhy v Německu. Kam vyrazit?

Bez vánočních trhů si mnoho z nás neumí předvánoční období vůbec představit. V Česku se konají na mnoha místech, přičemž vyhlášené jsou především ty pražské. Přesto doporučujeme alespoň na jeden den vyrazit k našim západní sousedům. Vánoční trhy, které se konají v období adventu, mají dokonce svůj původ právě v Německu a Rakousku, odkud se od středověku začali šířit do dalších evropských zemí. Ostatně takový trhy v Drážďanech (Striezelmarkt) existuje již od roku 1434 a patří k nejstarším na světě.

Navštívit ale lze i mnoho dalších německých měst, která vás nenechají na pochybách, že jste se právě ocitli v kolébce Weihnachtsmärkte. Asi nejznámější jsou vánoční trhy v Norimberku. 400 let starý Christkindlmarkt nejenže proslul po celé Evropě, ale dokonce i za hranicemi Starého kontinentu. Mezi největší vánoční trhy patří i ty v Kolíně nad Rýnem, které každoročně navštíví 4 miliony lidí, a se svými blízkými můžete vyrazit rovněž do Mnichova na překrásný Rindermarkt.

Jaké dobroty byste si neměli nechat ujít?

Na německých trzích si dají do nosu milovníci všech chutí. Vyzkoušet totiž lze rozličné regionální speciality, ale třeba také populární „svařák“ (glühwein), takže tu můžete nasávat (tu pravou vánoční atmosféru). Všude je samozřejmě možné ochutnat oblíbené klobásy v tisíci a jedné variantě (v house, s curry omáčkou apod.), které je dobré i přes počasí spláchnout pivem. Mezi oblíbené pochoutky patří i raklety, což jsou brambory se zapečený sýrem.

Na své si rozhodně přijdou i milovníci sladkostí, tedy především děti. Ty mohou ochutnat sněhové kuličky, hrozny v čokoládě, pečené kaštany, speciální vánoční perníky, marcipán nebo palačinky na mnoho způsobů. Pokud se chcete k našim západním sousedům vydat především za místními specialitami, na takovém norimberském vánočním trhu si určitě nenechte ujít vaječný punč se šlehačkou. Když se ale řekne „Německo + Vánoce“, výsledkem této rovnice nemůže být nic jiného než štóla

Ochutnejte originální drážďanskou štólu

Štóla (Stollen) je moučníkem s rozinkami, mandlemi a sušeným ovocem, jehož historie sahá do první poloviny 14. století. Aktuálně je nejznámější drážďanská štóla (Dresdner Christstollen), kterou připravují pekaři v tomto saském městě a okolí podle rodinných receptur. Hlavní událostí vánočního trhu v Drážďanech (Striezelmarkt) jsou přitom Štólové slavnosti. Ty letos začínají v sobotu o druhém adventu (8. 12.) na ulici Taschenerg. A stejně jako každý rok budou potěchou nejen pro chuťové buňky, ale také pro oko. Jejich součástí je i historický průvod, kterého se mj. „zúčastní“ několikatunová obří štóla, jež bude na náměstí Striezelmarkt nakrojena a část si budete moci koupit.

Tip na závěr: Sasko leží přímo za českými hranicemi a Německo je, jak známo, součástí Evropské unie. Stačí se tedy sbalit a vyrazit. Pokud se chcete zúčastnit místních vánočních trhů, a to včetně Štólové slavnosti, vězte, že vzdálenost mezi Ústím nad Labem, které leží v blízkosti německých hranic, a Drážďanami činí „nepřekonatelných“ 66 km. To je stejné asi jako z Prahy do Lovosic…

Přidat na Seznam.cz