Udělejte radost sobě i své kočce. Vypěstujte si kočičí trávu

Zdroj: Shutterstock

Možná jste si všimli, že vaše kočka žere venku trávu, nebo vám dokonce ožírá domácí kytky. V obou případech přijde vhod kočičí tráva, která odláká vašeho mazlíčka od květináčů a je bezpečnější než venkovní tráva.

Kočičí tráva není specifický druh rostliny, ale skupina rostlin, které svým vzhledem co nejvíce připomínají klasickou venkovní trávu. Web Hepper uvádí, že může jít o vojtěšku, pšenici, ječmen, oves nebo žito. Na rozdíl od venkovní trávy jsou však pěstovány v domácnosti a neobsahují tak toxické látky, které se hromadí ve venkovních rostlinách. Kočičí tráva se pěstuje uvnitř speciálně pro domácí mazlíčky.

Nepleťte si ji ale se šantou kočičí (anglicky catnip) z čeledi hluchavkovité, která ovlivňuje kočíčí chování (ano, to je ta rostlina, co se po ní kočky míní utlouct).

V čem je kočičí tráva prospěšná?

Kočičí tráva je podle Petgreens prospěšná nejen pro kočky (případně psy, hlodavce, ptáky a plazy), ale i pro jejich majitele. Slouží jako laxativum, které podporuje trávicí systém zvířat, a také jako vyvolávač zvracení, čímž usnadňuje vykašlávání nestravitelných zbytků potravy.

Lidé konzumují kočičí trávu také kvůli jejímu obsahu vitaminů – podle webu PetMD obsahuje kyselinu listovou, vitaminy A a D a chlorofyl. Pšeničná tráva, druh kočičí trávy, se často přidává do smoothies nebo se konzumuje ve formě shotů.

Jak na pěstování kočičí trávy?

Kočičí trávu si můžete zakoupit ve zverimexech nebo si ji vypěstovat podle následujícího návodu z webu MasterClass sami. Vysejte semena přímo do půdy, asi 7 mm hluboko. Pokud sejete semena do řádků, zajistěte, aby byly vzdáleny 2,5 cm od sebe. Uvnitř můžete pěstovat kočičí trávu po celý rok, venku ji zasaďte na jaře.

Pokud pěstujete kočičí trávu doma, částečně přikryjte květináč plastovou fólií a umístěte na teplé a tmavé místo. Půdu udržujte vlhkou.  Po 2 až 3 dnech by měly začít vyrůstat klíčky. Po vyklíčení postavte květináč na přímé sluneční světlo nebo jej umístěte blízko okna. Půdu lehce udusejte a udržujte vlhkou. Po 10 až 14 dnech bude rostlina vhodná ke konzumaci pro vás i pro vaši kočku.

Zdroj:  MasterClass, PetMD, Nutrish, Hepper, Petgreens

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz