Typy baterií pro mobilní telefony

zdroj: Shutterstock

Protože se smartphony staly nedílnou součástí našeho života, všichni se chceme ujistit, že smartphony mají baterie s dlouhou výdrží, abychom mohli zůstat ve spojení se svými přáteli, zvláště pokud nám před nabíjením zbývají hodiny práce. Baterie mají obvykle společnou vlastnost: jsou obvykle vybaveny kladnou elektrodou, zápornou elektrodou, separátorem a elektrolytem. Uvnitř baterie probíhá chemická reakce a baterie neustále běží. V tomto článku se ponoříme do spousty informací o bateriích pro chytré telefony, které vám pomohou učinit moudrá rozhodnutí při nákupu.

Různé baterie pro chytré telefony

Technologie baterií se postupně zlepšuje, protože mobilní zařízení potřebují více energie a delší životnost. Při navrhování různých mobilních telefonů existují čtyři různé typy baterií. Mezi převládající technologie baterií používané v chytrých telefonech patří lithium-polymer, lithium-iont, nikl-kadmium a nikl-metal hydrid. Níže jsou uvedena podrobná vysvětlení různých druhů.

Nikle kadmium

Nikl-kadmiové baterie mobilních telefonů jsou závislé na staré technologii. Tyto baterie, které trpí paměťovým efektem, snižují kapacitu baterie, zkracují dobu provozu a omezují její životnost. Proto by měla být baterie před použitím zcela vybitá, ale pro většinu lidí je to nepohodlné. A co je horší, nikl-kadmiové baterie jsou vyrobeny z toxických materiálů, které nejsou šetrné k životnímu prostředí. V důsledku toho s nimi musíme zacházet opatrně, když proběhnou, abychom se vyhnuli narůstajícím problémům.

Nickel Metal Hydride

Nickle Metal Hydride baterie je aktualizací nikl-kadmiových baterií. Mají stejnou velikost a tvar, ale nikl-metal hydrid může obsahovat dvakrát tolik energie a nabídnout o 30 až 40 procent více šťávy z baterie než jiné typy. Tato baterie je šetrná k životnímu prostředí díky tomu, že nepoužívá toxické materiály a chemikálie. K poklesu napětí, ke kterému dochází pouze při používání telefonu, však může dojít po několika stovkách nabití, což způsobí, že krystaly uvnitř zhrubnou.

Lithium-iontová baterie

Lithium-iontová baterie je starší a nejoblíbenější technologie pro baterie mobilních telefonů. Tato baterie se chemicky skládá z kladné elektrody, záporné elektrody a elektrolytu. Kladná elektroda je sloučenina lithia a záporná elektroda je grafit. Kromě toho mají lithium-iontové baterie ochranný obvod, který reguluje úroveň a napětí baterie a zajišťuje, že jsou v bezpečných mezích. I když mají tyto baterie mnoho výhod, mají také nedostatky. Jsou trochu drahé kvůli ochrannému obvodu a nejsou kompatibilní se starou generací smartphonů.

Lithium-Polymerová baterie

Lithium-polymerové baterie, nazývané také Li-Poly baterie, jsou nejnovější a nejpokročilejší technologií pro mobilní telefony. Jsou stále oblíbenější z několika důvodů. Jednak jsou odolnější vůči přebíjení; za druhé je jejich hmotnost výrazně nižší než u Li-ion baterií. Li-poly baterie s různými přednostmi jsou ty, které používá několik prodejců, jako například honor magic. Díky tomu je elegantnější, lehčí, menší a bezpečnější než jiné typy baterií. Lze jej použít na jakémkoli typu smartphonu. Stejně jako Li-ion baterie mají lithium-polymerové baterie ochranný obvod, který udržuje napětí v bezpečném rozsahu. Celkově je Li-poly o něco bezpečnější, což je zvláště důležité v dnešní době technologie superrychlého nabíjení.

Závěr

Mobilní telefony běží na různé baterie v závislosti na výrobci. Jak vidíte, na trhu jsou dostupné čtyři běžné typy baterií. Poté, co zjistíte, jakou baterii chcete, budete mít lepší představu o jejím vlivu na váš telefon. Abych byl upřímný, současná technologie baterií nemůže mít mnoho možností, protože před přijetím nových baterií je třeba zvážit mnoho faktorů, například chemické složení, velikost a hmotnost. Pokud chcete prodloužit životnost telefonu během dne, můžete provést některé akce, jako je ztlumení obrazovky, vypnutí služeb určování polohy a další, a optimalizovat tak výkon telefonu.

Přidat na Seznam.cz