Trpíte na záděry? Pomůže vám lógr nebo bylinná mast

Zdroj: Shutterstock

I když jsou malé, dokážou nám pěkně zkomplikovat život. Asi každý z nás už měl někdy záděru – drobné poranění v oblasti nehtu, které nejenže nevypadá pěkně na pohled, ale navíc dokáže být i pekelně bolestivé.

Říkává se, že ruce jsou naší vizitkou. Není se tak čemu divit, že si zejména ženy na jejich upraveném vzhledu tolik zakládají. Záděra pak dokáže celkový dojem pěkně pokazit. Co pomáhá na záděry?

Natrženou kůži co nejdříve odstřihněte

Pokud se vám podaří udělat si záděru, na nic nečekejte a natrženou část kůže co nejdříve odstřihněte. Umyjte si ruce mýdlem, a ještě předtím ponořte nehty do teplé vody s přísadou oleje – kůže se změkčí a půjde snadněji odstranit.

Nůžtičky byste měli vydezinfikovat a poté je použít k odstranění zatržené kůžičky. V opačném případě byste si zadělali na mnohem větší problém – kůžička by se „zatrhávala“, což by bolelo, a navíc by se mohla záděra zvětšit.

Co pomáhá na záděry?

Naše babičky například nedaly dopustit na zábal z kávového lógru. Zalijete tureckou kávu vodou, tu slijete, ještě příjemně teplý lógr (ne horký) nanesete na postižený nehet a zabalíte. Necháte na prstu působit 15 až 20 minut, potom lehce smyjete.

Poté si můžete ruce promastit krémem, babičky by vám však bez zaváhání doporučili obyčejné sádlo, které ruce dokonale promastí.

Bylinková zklidňující mast

Nedáte-li dopustit na bylinky, které umí být nápomocné při mnoha zdravotních problémech, pak pro vás máme tip na zklidňující bylinkovou mast.

Na její výrobu budete potřebovat 40 gramů sušené levandule, 40 gramů heřmánku, 40 gramů květu měsíčku, 3 lžičky včelího vosku, 120 ml panenského kokosového oleje, 120 ml panenského olivového oleje, 1 lžíci medu, 10 kapek tea tree olejíčku, 5 kapek levandulového olejíčku.

Ve vodní lázni nechte zahřát olivový a kokosový olej. Do zahřáté směsi přidejte bylinky, zakryjte pokličkou a nechte na mírném plameni prohřívat cca půl hodiny. Poté směs sceďte přes sítko, přidejte do ní včelí vosk a zahřívejte, dokud se dokonale nerozpustí.

Mastičku poté nechte vychladnout, po vychladnutí přidejte esenciální oleje. Domácí mast si nadávkujte do menších uzavíratelných dóziček a skladujte v chladu.

Zdroj: iDnes, iReceptar, zeny.iprima.cz, prozeny.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz