Stanley Tucci onemocněl rakovinou jazyka. Více než smrti se bál ztráty chuti a čichu

Tucci
Zdroj: Shutterstock / magicinfoto

Herec, kterého známe z rolí přísných mužů a který se proslavil především jako nelítostný ředitel letiště ve filmu Terminál, si v roce 2017 vyslechl děsivou diagnózu. Po dvouletých silných bolestech čelisti lékaři konečně odhalili příčinu.

Drsná diagnóza

Tucci měl nádor u kořene jazyka, který neodhalilo ani podrobné vyšetření, dokud nebyl patřičně velký. Herec, který je velice populární především pro své kulinářské pořady, si tak prošel peklem. Za uzdravení je neskonale vděčný své manželce Felicity, která ho podle jeho slov zahrnovala nehynoucí pozorností, náklonností a láskou.

Herec popsal svou léčbu

Konečně je v pořádku a dostal nový impuls do života. Léčba nebyla snadná a populární kuchtík a herec popsal, že absolvoval třiceti pěti denní ozařovací cyklus a dalších sedm sezení chemoterapie. Léčba zabila nejen rakovinové buňky, ale i ty chuťové a čichové. Navíc nebyl schopen jíst a vyživoval se hadičkou.

I přes drsné období je nyní Tucci plný života a ví, že měl veliké štěstí. Nádor byl tak velký, že operace nebyla možná, a protože ho měl dlouhou dobu, je doslova zázrak, že neměl metastázy. Celý proces uzdravení měl ještě drsnější, protože před Felicity Blunt (sestrou herečky Emily Blunt) měl za manželku Kate, která podlehla rakovině prsu, a on zůstal sám se třemi dětmi.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Stanley Tucci (@stanleytucci)

Bál se, že se mu chuť a čich nevrátí

Poté, co v roce 2018 ukončil léčbu, se strachem očekával, co se bude dít s jeho chutí a čichem. Když začal nabírat sílu a normálně jíst, považoval to za tu nejvíce vzrušující věc na světě. Dodnes má ale problémy, některá jídla mu chutnají divně a konzumace kořeněných pokrmů je pro něj bolestivá. Z počátku, když začínal jíst, tak sousto i deset minut žvýkal a nebyl schopný ho polknout. Jídlo se však stalo v jeho očích mnohem cennější, než si dříve uvědomoval.

Zašel tak daleko, že pro Vanity Fair uvedl:

 „Nemohl bych být s někým, kdo se nestará o jídlo. Prostě by mě nepřitahoval,“ přiznal se Tucci. „Dokonalý den volna pro mě znamená jít na farmářský trh, koupit si spoustu jídla, začít vařit, hrát si s dětmi. A pak pozvat lidi na večeři. Pro mě je to prostě skvělý den.“

Herec napsal několik kuchařek, které jsou populární i mezi celebritami, které jeho jídla různě propagují. Jeho kulinářské kvality ocenila i CNN, kde má svůj pořad o jídle „Searching for Italy“. Svůj vztah k jídlu bere hodně vážně.

Když se plní sny

„Znamená to pro mě všechno. Je to tak nějak vše, na co dokážu myslet,“ řekl. „Před několika lety za mnou přišla CNN a požádala mě, abych udělal tuto sérii, a podařilo se nám to uskutečnit. Bylo mým celoživotním snem prozkoumat italskou regionální kuchyni co nejpodrobněji.“

Stanley dále řekl, že neustále myslí na jídlo. Přiznal, že jídlo je první věc, na kterou myslí, když se ráno probudí a je to také ta poslední věc před usnutím, která jeho mysl zaměstnává. V době nemoci se ani tak moc nebál toho, že zemře, ale děsila ho představa, že by mohl být po zbytek života bez chuti.

„Chci říct, že když nemůžeš jíst a užívat si jídlo, jak si budeš užívat něco jiného?“ řekl s humorem Tucci.

Zdroj: Vanity Fair, Instagram, Today

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz