Spirytus: nesmírně silná vodka, po které lidé i umírají

Vodka Spirytus

Spirytus je polská vodka, která patří k nejsilnějším alkoholickým nápojům na světě. Není tedy divu, že její konzumace může skončit fatálně.  

Kde se vzala vodka?

Nikdo vlastně neví, kde vodka vznikla. Někdy se mluví o území Ruska či Švédska, jindy zase o Polsku. V každém případě bylo slovo „vodka“ pravděpodobně poprvé zmíněno v roce 1405 v polském vojvodství Sandomierz. Tento alkoholický nápoj se stal postupem času dosti populárním. Od 90. let 19. století přitom obsahuje 40 % alkoholu. Jenže některé druhy jsou daleko silnější.

Nejsilnější alkoholické nápoje světa

Vodka Spirytus je pálena z obilí. Má přitom několik poznávacích znaků. Kromě toho, že vás po napití doslova udeří, také nemá prakticky žádnou vůni ani chuť. Jak by také ano, když obsahuje 96 % alkoholu! Díky tomu se jedná o jeden z nejsilnějších alkoholických nápojů na světě, přičemž konkurovat mu mohou pouze bolivijský nápoj Cocoroco a estonský Eesti Piiritus.

Kde Spirytus pořídit?

Pokud byste chtěli Spirytus ochutnat, což bychom vám určitě nedoporučovali, v České republice se sehnat prakticky nedá. Lze jej sice koupit v několika e-shopech, ale jedná se „pouze“ o 95procentní variantu. Jenže Polsko není zase tak daleko, takže si ji můžete pořídit u našich severních sousedů, a to běžně v obchodech. Na láhvi přitom nenajdete žádné varování, že se jedná o supersilný alkohol.

Šampaňské: legendární šumivé víno

Vodka Spirytus a zdraví

Alkohol v malém množství sice zdraví nijak výrazně neškodí, přesto se nejedná o vhodnou součást zdravého životního stylu. Jedno pivo či kvalitní víno sice mohou mít jistou prospěšnost, ale Spirytus mezi tyto nápoje rozhodně nepatří. V žádném případě přitom není doporučováno pít jej čistý, což může být ve větším množství životu nebezpečné, ale pouze jako součást míchaných nápojů. Tuto lihovinu v „čisté“ formě byste měli použít maximálně jako rozpouštědlo pro domácnost.

Tequila: alkoholický nápoj, který může prospět i našemu zdraví

Zajímavosti o vodce Spirytus

  • Tato vodka se celým názvem jmenuje Spirytus Rektyfikowany. Vyrábí se totiž procesem rektifikace, což je mnohonásobná destilace.
  • Pokud byste pátrali po nejsilnějším českém alkoholickém nápoji, jedná se zřejmě o některé druhy slivovice. Ty však obsahují „pouze“ přes 50 % alkoholu.
  • Kromě výše zmíněných nápojů má po opakované destilaci 96 % alkoholu i známý řecký nápoj Ouzo. Prodává se ale v nižších koncentracích, když je ředěn na 40 %.
  • Odvážlivci, kteří se vodky Spirytus napili, popisují následný pocit podobně jako ránu do břicha, po níž se vám špatně dýchá.
  • Pití podobných nápojů může každopádně být značně nebezpečné. V roce 2014 ostatně 18letá studentka z australského Perthu zemřela po několika skleničkách této polské lihoviny.
Přidat na Seznam.cz