South Beach Diet pomáhá nejen zhubnout, ale prospívá i ke zdraví srdce

Zdroj: Shutterstock.com

Možná jste o této dietě ještě nikdy předtím neslyšeli. Hovoří se o ní ve spojitosti s hubnutím. Dieta vznikla v roce 2003 a od té doby si dokázala získat mnoho nadšenců a příznivců, kteří na ni nedají dopustit. 

Co je ale dieta South Beach vlastně zač? A skutečně vám může pomoci zbavit se nežádoucích kilogramů? Pojďme se této pro někoho možná méně známé dietě podívat blíže na zoubek. 

Co je South Beach Diet? 

South Beach Diet, která je pojmenována po okouzlující oblasti Miami, se někdy nazývá upravená dieta s nízkým obsahem sacharidů. 

Má nižší obsah sacharidů a vyšší obsah bílkovin a zdravých tuků, než je typický stravovací plán. Ale není to striktní nízkosacharidová dieta. 

„South Beach nevylučuje kategoricky všechny sacharidy. Ty, které jíte, mají nízký glykemický index, což je žebříček toho, jak sacharidy ovlivňují hladinu glukózy v krvi,“ vysvětluje health.usnews.com.  

O sacharidech s nízkým GI se říká, že udrží vaši hladinu cukru v krvi a metabolismus stabilní a vy se cítíte déle sytí, zatímco nezdravé sacharidy s vysokým GI dělají opak. 

Cíl diety 

„Účelem South Beach Diet je změnit celkovou rovnováhu potravin, které jíte, a podpořit tak hubnutí a zdravý životní styl,“ odhaluje mayoclinic.org

Při dietě je základem vašeho jídelníčku hodně neškrobové zeleniny, ryb, vajec, plnotučných mléčných výrobků, bílkovin jako kuřecí a krůtí maso, celozrnných výrobků a ořechů. 

Opravdu to funguje? 

Může vám South Beach Diet opravdu pomoci zhubnout? „Ano. Je to zdravý přístup ke stravování, který vám může pomoci shodit kila,“ udává webmd.com

Tato dieta má celkem tři fáze. Fáze 1 je nejvíce omezující – žádný chléb, rýže, brambory, těstoviny nebo ovoce. 

Ve fázi 2 postupně přidáváte zpět některé z těchto potravin. Když dosáhnete cílové hmotnosti, přejdete do fáze 3 a zůstanete tam po celý život. 

Co můžete a nemůžete jíst? 

Záleží vždy na konkrétní fázi, ve které se zrovna nacházíte. Nejpřísnější první fáze zahrnuje hodně bílkovin, jako je hovězí maso, drůbež, mořské plody, vejce a sýr. Také sacharidy s nejnižším glykemickým indexem, včetně zeleniny, jako je brokolice, rajčata, špenát a lilek. 

Ve fázi 2 pomalu znovu zařazujete do svého jídelníčku zdravé sacharidy – ovoce, celozrnný chléb, celozrnnou rýži, celozrnné těstoviny a sladké brambory. Očekávejte, že se hubnutí zpomalí. 

Fáze 3 je o udržení váhy. Neexistuje žádný seznam jídel, který byste museli dodržovat. Do této doby budete vědět, jak si vybrat dobré jídlo a jak se vrátit na správnou cestu, pokud to jednou za čas přeženete. 

Zdroj: mayoclinic.org, health.usnews.com, webmd.com 

Autor: Karolína Nezbedová 

Přidat na Seznam.cz