Sladké versus klasické brambory: Cukrovkáři by měli sáhnout po batátech. Odlišný glykemický index závisí i na zpracování

Zdroj: Shutterstock

Sladké i klasické brambory jsou nedílnou součástí jídelníčku většiny lidí na celém světě. V obou případech se jedná o hlíznatou kořenovou zeleninu, avšak jsou jen vzdáleně příbuzné. V čem všem se od sebe odlišují?

Obě odrůdy pocházejí z částí Střední a Jižní Ameriky, v současnosti se konzumují po celém světě. Řadí se mezi dvě nejprodukovanější plodiny na světě. Oba jsou považovány za kořenovou zeleninu, avšak z různých rostlinných čeledí.

Sladké brambory neboli batáty jsou z čeledi svlačcovité, zatímco bílé brambory jsou čeledi lilek.

Jedlé jsou hlízy – části rostlin, které rostou na kořenech. Sladké brambory mají obvykle hnědou slupku a oranžovou dužinu, ale existují také ve fialových, žlutých a červených variantách. Běžné brambory jsou v odstínech hnědé, žluté a červené a mají bílou či žlutou dužinu.

Oba druhy obsahují látky prospěšné pro zdraví

Sladké brambory jsou často propagovány jako zdravější než brambory bílé, ale ve skutečnosti mohou být oba druhy vysoce výživné a zároveň nízkokalorické, jelikož mají nízký obsah tuku.

Zatímco jsou oba druhy srovnatelné, co se týče obsahu kalorií, bílkovin a sacharidů, bílé brambory poskytují více draslíku. Sladké brambory mají zase neuvěřitelně vysoký obsah vitaminu A. Oba druhy obsahují i další prospěšné rostlinné sloučeniny.

Batáty, včetně červených a fialových odrůd, jsou bohaté na antioxidanty, které pomáhají bojovat proti poškození buněk ve vašem těle způsobeným volnými radikály.

Klasické brambory obsahují sloučeniny zvané glykoalkaloidy, u kterých bylo ve studiích ve zkumavkách prokázáno, že mají protirakovinné a další příznivé účinky.

Jak je to s vlivem na hladinu cukru v krvi

Nejspíš vás nepřekvapí, že se navzájem odlišují také svým glykemickým indexem, který je měřítkem toho, jak určitá potravina ovlivňuje hladinu cukru v krvi.

U sladkých brambor hodně závisí glykemický index na typu a procesu vaření. Pečené batáty mívají tento index mnohem vyšší než vařené, jelikož během vaření se škroby želatinují.

Glykemický index se liší i u běžných brambor, avšak obecně lze říci, že je vyšší než u brambor sladkých. Například vařené červenohnědé brambory mají taktéž nižší index než stejné brambory pečené.

Pro lidi s cukrovkou jsou batáty paradoxně vhodnější

Jelikož má sladká odrůda nižší glykemický index, často se doporučuje jako volba pro lidi, kteří mají cukrovku nebo jiné problémy s krevním cukrem a potřebují omezovat potraviny s vysokým glykemickým indexem.

To, jak konzumace brambor ovlivňuje hladinu cukru v krvi, však do značné míry závisí nejen na typu brambor, ale také na velikosti porce a způsobu vaření.

Ve sladkých i bílých bramborách jsou obsažena vitaminy, vláknina, minerály a sacharidy dodávající energii, proto se mohou hodit do vyvážené stravy, která zahrnuje řadu dalších zdravých potravin.

Přestože jsou brambory vysoce výživné, často se připravují nezdravým způsobem, jako například rozmačkané s máslem a smetanou, osmažené v podobě hranolek či upečené s dalšími kalorickými přísadami.

Zvolte zdravý způsob přípravy

Chcete-li oba druhy brambor připravit zdravě, zkuste je uvařit nebo upéct, ponechat slupku pro více vlákniny a místo nezdravého másla a soli je podávejte třeba s čerstvými bylinkami nebo kořením.

Pokud máte obavy z vlivu na hladinu cukru v krvi, rozhodněte se pro brambory vařené. Jejich účinek na hladinu cukru můžete navíc omezit pomocí dalších potravin chudších na sacharidy, jako jsou libové bílkoviny a zelenina.

A jak zní nejlepší rada na závěr? Konzumujte oba druhy brambor, zkombinujete tak jejich přínosy a navíc si tak zpestříte svůj jídelníček.

Zdroj: healthline.com, health.clevelandclinic.org, nutritics.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz