Rostlinná strava má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Snižuje krevní tlak a posiluje srdce

Zdroj: Shutterstock

Rostlinná strava je často propagována jako nejzdravější způsob stravování a její výhody sahají daleko za hranice hubnutí. Stále více lidí se pro tento způsob stravování dokáže nadchnout a objevit benefity, které přináší.

Důvody, proč lidé přijímají rostlinnou stravu, sahají od osobního zdraví přes práva zvířat až po ekologické zájmy související s průmyslovým zemědělstvím. Jaké zdravotní benefity může rostlinná strava přinést i vám?

Snižuje krevní tlak

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze může zvýšit riziko zdravotních problémů, včetně srdečních onemocnění, mrtvice a cukrovky 2. typu. Dodržování rostlinné stravy může snížit krevní tlak a tím snížit riziko těchto stavů.

Napomáhá při hubnutí

„Jíst více rostlinných zdrojů potravy vám může pomoci shodit kila,“ odhaluje jeden z benefitů everydayhealth.com.

Jedním z důvodů úbytku hmotnosti je, že celozrnné obiloviny a zelenina mají relativně nízký glykemický index – což znamená, že se tráví pomaleji. Ovoce obsahuje antioxidanty a vlákninu, která pomáhá prodloužit pocit plnosti.

Prodlužuje život

Rostlinná strava snižuje riziko všech příčin úmrtnosti o 25 %. Konzumace zdravých rostlinných potravin oproti nezdravým prodlužuje ochrannou vrstvu o dalších 5 %.

Snižuje riziko rakoviny

Podle některých je nejlepším způsobem, jak získat živiny chránící před rakovinou, včetně vlákniny, vitaminů, minerálů a fytochemikálií, jíst stravu bohatou na zeleninu, ovoce, obiloviny, fazole, ořechy, semena a některé živočišné potraviny.

Rostlinné stravě by měli dát přednost také pacienti, kteří si tímto ošklivým onemocněním prošli a položili rakovinu na lopatky.

Posiluje srdce

Rostlinné potraviny obsahují spoustu vlákniny, nulový cholesterol a nízké množství nasycených tuků – vítězná kombinace pro zdraví srdce.

„Naopak maso, sýr a vejce obsahují cholesterol a nasycené tuky, které v přebytku mohou vytvářet hromadění plaku v tepnách člověka,“ informuje thistle.co.

Snižuje hladinu cholesterolu

Rostlinná strava má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v těle. Zvýšená hladina špatného cholesterolu může způsobit celou řadu mnohdy i vážných zdravotních problémů a obtíží.

Zlepšuje zdraví střev

Veganská strava podporuje zdravou směs prospěšných bakterií podporujících střeva a celkové zdraví. Zdravý střevní biom podporuje fungující metabolismus, silný imunitní systém, zdravé pohyby střev a vhodné hladiny hormonů, které přispívají k adekvátní regulaci chuti k jídlu.

Zdroj: everydayhealth.com, thistle.co
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz