Babské rady na rýmu. Co efektivně pomáhá při ucpaném nose

Jak se zbavit rýmy?

Rýma patří mezi nejběžnější onemocnění. Ačkoli se nejedná o nic závažného a do týdne obvykle odezní, při neléčení si můžete zadělat na závažnější potíže. Rozhodně ji tedy nepodceňujte.

Rýma jako zánětlivé onemocnění nosní dutiny

Ačkoli rýmu každý z nás v životě několikrát zažil, málokdo ví, o co že se vlastně jedná. Jednoduše řečeno jde o zánět sliznice nosní dutiny, který se projevuje zhoršeným dýcháním a výtokem. Rýmu způsobují viry a bakterie, jež se mohou rozšířit a ucpat vedlejší nosní dutiny. V tom případě ji doprovází i bolesti hlavy a zvýšená teplota. Toto zánětlivé onemocnění trvá obvykle týden, ale může být i výrazně delší. Pak se jedná o tzv. chronickou rýmu, k níž vede např. nedoléčení potíží, které navíc někdy končí i zánětem středního ucha.

Jaké je prevence rýmy?

Rýma má menší šanci propuknout při silné imunitě. Podstatné je otužování a správná strava, která by měla obsahovat především vitamíny. Měli byste také často chodit na čerstvý vzduch, a naopak nepobývat často v prostorách, kde je suchý vzduch. Důležitá je rovněž hygiena. Při nákazách, jež se šíří kapénkovou cestou, doporučujeme vyhýbat se blízkému kontaktu s nemocnými.

Doplňujte vitamín C

Obecně se má za to, že vitamín C obsahují citrusové plody, jenže kyselina askorbová se nachází i v dalších druzích ovoce jako černý rybíz anebo kiwi. Velké množství se nalézá také v rakytníku a dokonce i v šípcích, tedy v plodech růže, které se rovněž řadí mezi ovoce. Vitamín C se ovšem vyskytuje i v zelenině, a to především v červených paprikách, brokolici či růžičkové kapustě.

Pravidelně pijte a dejte si lázeň

V průběhu rýmy byste měli přijímat dostatek tekutin, což je účinné proti infekci a z dlouhodobého hlediska podporuje imunitu. Další účinné kroky lze nalézt mezi babskými radami na rýmu. Tak například během dne zkuste ponořit v lavoru ruce po lokty do horké vody a vydržte. Večer si potom dejte horkou lázeň (voda může mít i 42 °C), která vám pomůže vypořádat se s viry.

Vyzkoušejte bylinné čaje a inhalujte

Babské rady na rýmu samozřejmě nesmí postrádat bylinky. Dle názvu je účinný třeba rýmovník, z něhož si lze připravit mast, sirup anebo sprej do nosu. Účinné jsou také bylinné čaje.  Vyzkoušet můžete např. heřmánkový či šípkový čaj, které působí protizánětlivě. Navíc je můžete využít k inhalaci, jež pomáhá s uvolněním nosních dutin. Čaje ovšem nemusí být pouze z bylinek, ale lze si připravit také zázvorový čaj, který obsahuje vitamín C, prohřeje a navíc uvolní ucpaný nos.

Další babské rady na rýmu

  • Některé babské rady na rýmu mohou být poněkud drastické. V počátečních fázích lze využít česnek a cibuli, které zabalíte do gázy, vložíte do nosu a zhluboka dýcháte.
  • Podobně nepříjemný může být i výplach nosu. Stačí mírně osolenou vodu nalít do misky, pomalu vdechovat a následně vše vysmrkat.  
  • Podceňovat byste neměli ani dostatečný odpočinek. V průběhu rýmy proto co nejvíce ležte a spěte a každodenní činnosti nechejte až na dobu po uzdravení.
  • Ještě než usnete, kloktejte zhruba pět minut vlažnou vodu se solí, což vám může ulevit i od bolestí v krku.
  • S rýmou lidem pomáhá i křen. Protože chuťově asi nesedne každému, smíchejte ho s medem a každý den si dejte několik lžiček.
Přidat na Seznam.cz