Babské rady na bolest v krku. Metody, které mohou pomoci

Na bolest v krku působí rovněž kombinace citrónu a medu
Čaj s medem a citrónem

Bolest v krku je nepříjemným průvodním jevem různých zdravotních komplikací. Zbavit se jej můžete běžnými léčivy, ale vyzkoušet je možné rovněž rozličné babské rady.

Jaké mohou být příčiny bolesti v krku?

Všichni asi zažili bolest v krku. Vždyť se jedná o jednu z nejčastějších potíží. Každý se tedy alespoň někdy v životě probudil s nepříjemným škrábáním v krku, zhoršeným polykáním a celkově nepříjemným pocitem. Na vině přitom mohou být různé příčiny. Může jít o příznak rozličných onemocnění, jako jsou nachlazení, angína či viróza. Příčinou však mohou být rovněž alergie, které mj. doprovází otok sliznic. Někdy se ovšem dokonce jedná o signál nádorového onemocnění.

Babské rady na bolest v krku

Zatímco v případě některých příčin se neobejdete bez antibiotik, pastilek anebo sprejů, při dalších můžete vyzkoušet různé babské rady na bolest v krku. Pomoci mohou např. bylinné čaje. Efektivní může být heřmánkový či šalvějový čaj anebo čaj z rýmovníku. Z těchto a dalších bylinek si lze připravit také kloktadla, jež obvykle přináší úlevu. Vyzkoušet je možné rovněž dubové kapky, které účinkují při nástupu různých nemocí, neboť se jedná o skvělou ochranu sliznic.

Některé bylinky jako např. hřebíček patří mezi silná přírodní analgetika, takže dokážou účinné tlumit bolest. Podle některých babských rad na bolest v krku působí rovněž kombinace citrónu a medu, protože dezinfikuje a posiluje imunitu. V některých případech může zabrat i česnek, jehož stroužek je nutné cucat. Není to tedy řešení pro každého. Vyzkoušet lze rovněž křen, který je vhodné smíchat s medem, hřebíčkem a vodou a získáte účinnou pomoc od potíží.

Kloktejte slanou vodu

Stejně jako v případě cucání česneku není ani tato babská rada na bolest v krku pro každého. Kloktání vlažné vody se solí (ideálně mořskou), a to hned několikrát denně, totiž nemusí být ničím příjemným a někdo se může i pozvracet. Na druhou stranu se jedná o účinného pomocníka. Slaná voda dezinfikuje a pomáhá tělu zbavovat se choroboplodných zárodků.

Zkuste nasadit tvarohový zábal

Tvaroh je nejen často používanou kuchyňskou ingrediencí, ale můžete si jej vzít i na pomoc proti bolestem v krku. Jednoduše si připravte tvarohový zábal. Stačí ho natřít na igelitový pytlík, ten položit na šátek, který obvážete kolem krku. Zábal byste měli nosit, dokud tvaroh nevyschne. Ptáte se proč? Tento mléčný výrobek kladně působí na otoky a tlumí záněty i bolest

Vyzkoušejte tradiční Priessnitzův obklad

Tradičním pomocníkem proti bolesti v krku je tzv. Preissnitzův obklad, který je pojmenován podle zakladatele přírodního léčitelství Vinzenze Priessnitze. Nejprve namočíte látku do studené vody. Následně vyždímáte, dáte na igelitový pytlík a ovážete obklad kolem krku. Ponecháte, dokud nezteplá a poté ho vyměníte. Po čase by měla nastat úleva od bolesti.

Upozorňujeme: mezi babskými radami na bolest v krku lze nalézt i kloktání slivovice. To ale raději nedělejte. Tvrdý alkohol působí negativně na sliznice, ničí přirozené prostředí, a pokud jej navíc polknete, organismus se bude začínající nemoci hůře bránit, neboť ho bude muset odbourávat.

Přidat na Seznam.cz