Říhání: Jednou z možností, jak ho zastavit, je sníst některou z těchto potravin

Zdroj: Shutterstock

Už se vám někdy stalo, že jste začali nekontrolovatelně říhat a nemohli jste to zastavit? Pokud se tak stane někde doma, nejde o žádný problém. Zkrátka počkáte, až to přestane. Jenže co když se říhání dostaví ve chvíli, kdy budete třeba někde na návštěvě?

Říhání je zcela přirozený způsob, jak se zbavit vzduchu spolknutého během jídla a pití. Brání tomu, aby se váš žaludek příliš roztahoval z polykaného vzduchu. Vzduch putuje zpět jícnem, což vede ke slyšitelnému uvolnění, kterému většina lidí říká říhnutí nebo také krknutí.

Co sníst, aby se říhání zastavilo?

Ačkoli nejde o nikterak závažný stav a navíc sám od sebe zpravidla do několika minut odezní, není na škodu vědět, jak si od něj ulevit.

Pokud sníte některou z následujících potravin, pak by se mělo říhání zastavit. Jasně, nemusí to fungovat vždy a ne všechno platí na každého. Ale za pokus to stojí.

Zázvor

Za zmínku určitě stojí zázvor. Ten je výborným pomocníkem, pokud jde o gastrointestinální problémy, které způsobují říhání.

Mimo jiné je o něm známo, že napomáhá ulevit v případě nevolnosti, tlumí také zažívací potíže a to díky svým antibakteriálním, analgetickým a protizánětlivým vlastnostem.

Nejlepší způsob, jak zabránit říhání, je žvýkat malý kousek čerstvého zázvoru. Pokud je však na vás chuť čerstvého zázvoru příliš silná, udělejte si z něho čaj.

Banán

„Banány mají vysoký obsah vlákniny, která nejenže napomáhá trávení, ale také zmírňuje říhání,“ píše parenting.firstcry.com.

Pokud chcete zkusit zastavit říhání, není nic jednoduššího, nežli sáhnout po banánu a pochutnat si na něm.

Semínka fenyklu

Po těžkém jídle si můžete ulevit tím, že sáhnete po semínkách fenyklu. Fenykl pomáhá trávit potravu a zabraňuje zažívacím potížím, nadýmání, tvorbě plynu a říhání.

Jogurt

I na první pohled obyčejný bílý jogurt se řadí na seznam potravin, po kterých můžete sáhnout tehdy, když vás bude sužovat říhání.

Bílý jogurt zabraňuje tvorbě plynů tím, že vyrovnává střevní bakterie. Dejte si ho tak, jak ho máte nejraději.

Kdy už je říhání problém?

Říhání je součástí života, ale za problém se považuje, když se symptomy stávají častějšími a narušují sociální situace.

„Nadměrné říhání může být známkou vážnějšího zdravotního stavu,“ odhaluje stinnou stránku na první pohled obyčejného říhání healthline.com.

Zdroj: parenting.firstcry.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz