Rakovina tlustého střeva je v Česku velmi rozšířená. Téměř polovina pacientů nemoci podlehne

Zdroj: Shutterstock

Rakovina je nebezpečná nemoc, se kterou bojují lidé po celém světě. Česká republika byla do roku 2015 na prvním místě v počtu pacientů se zhoubným nádorem tlustého střeva, uvádí Masarykův onkologický ústav.

V současné době má onemocnění klesající tendenci. Přesto jsme na tom ale stále velmi špatně. Každoročně je u nás diagnostikováno téměř 7 700 pacientů s rakovinou tlustého střeva a téměř polovina z nich na nemoc zemře.

Přesné příčiny nejsou obvykle známé

V mnoha případech se nepodaří odhalit přesnou příčinu vzniku rakovinového nádoru. Do určité míry za to může dědičnost, podílí se samozřejmě také životní styl člověka.

Nemoc se nedá preventivně zcela vyloučit, můžete ale dělat mnoho věcí pro to, abyste její riziko maximálně snížili, píše Healthline.

Vyhýbejte se alkoholu a dbejte na zdravé stravování obecně. Obézní lidé mají daleko vyšší pravděpodobnost, že se u nich nádor objeví. Důležité je dodržovat zdravý pohyb a psychicky i fyzicky hodně odpočívat.

Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina tlustého střeva často postihuje jedince s nadváhou či obezitou. Kromě toho se ale daleko častěji také vyskytuje u jedinců nad 50 let věku.

Pokud jste s nějakým druhem rakoviny v minulosti bojovali, máte vysokou pravděpodobnost toho, že se vám vrátí. Pokud se u vás v rodině dříve rakovina vyskytla, i to vaše rizika zvyšuje.

Ať už patříte do rizikové skupiny, či nikoli, nikdy byste neměli podcenit preventivní prohlídky. Pokud se na problém přijde včas, dá se s ním totiž obvykle dělat daleko víc než v pokročilém stádiu.

Zdroj: Masarykův Onkologický Ústav, NZIP, Healthline, Euro News, NIH

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz