Quinoa: zdravá obilovina vhodná do polévek, salátů, smoothies nebo jako příloha

Quinoa je zdravá luštěnina
Quinoa v brokolicové polévce

Quinoa jsou semena merlíku chilského. Ačkoli bývají někdy řazena mezi obiloviny, ve skutečnosti se jedná o pseudoobilovinu, která je zdravá a široké využití má rovněž v kuchyni.

Původ merlíku chilského

Quinoa jsou semena rostliny zvané merlík chilský (Chenopodium quinoa), jejíž původní domovinou jsou andské oblasti Peru, Bolívie a Chile. Patří přitom mezi staré kulturní plodiny. Domestikována byla už před více než 5 000 lety. Ačkoli quinoa dlouho patřila k důležitým plodinám původních obyvatel Jižní Ameriky, s příchodem Evropanů ji začalo nahrazovat obilí. Ve 2. polovině 20. století ovšem začala Evropa a Severní Ameriky objevovat její příznivé účinky i široké uplatnění v kuchyni, takže se v posledních 50 letech pěstuje opět více.

Léčivé účinky quinoy

Quinoa obsahuje velké množství bílkovin (cca 20 %) a zároveň je bohatá na aminokyselinu lysin. Hojně se v ní ale vyskytují i minerály (železo a draslík), stejně jako vitamín B. Vzhledem k tomu, že se jedná o pseudoobilovinu, neobsahuje lepek, takže je vhodná pro celiaky. Vhodnou potravinou je i pro vegany a vegetariány, ale také pro sportovce, jimž dodává energii a podporuje růst svalové hmoty. Semena merlíku chilského bývají doporučována i pro své pozitivní působení na trávení, kardiovaskulární systém (snižuje krevní tlak), nervovou soustavu, migrény a vhodná je i pro diabetiky, případně pro ty, kteří chtějí zhubnout.

Uplatnění quinoy v kuchyni

Quinoa je stále více používána v západní kuchyni, a to nejen pro své příznivé účinky na lidské zdraví, ale také díky své lehkosti a jemné zemité chuti. Můžete ji samozřejmě využít jako přílohu, a to především na místo rýže. V tomto ohledu přitom nachází uplatnění jak ve slaných, tak ve sladkých pokrmech. Quinou lze použít i jako chutnou přísadu do polévek a omáček, které zároveň zahustí. Vhodnou ingrediencí je rovněž do salátů, ale určitě pro ni naleznete mnohá další uplatnění.

Quinoa – jak si ji připravit?

Zatímco dříve šlo quinou pořídit výhradně v obchodech se zdravou výživou, v současné době už ji seženete poměrně běžně. V každém případě byste semena merlíku chilského měli před použitím pořádně opláchnout. Pokrývá je totiž pryskyřiční povlak, který se nazývá saponin. Ten je v přírodě s největší pravděpodobností chrání proti hmyzu a ptákům, snižuje ale jejich poživatelnosti i pro člověka. Ačkoli quinoa v obchodech už saponin takřka neobsahuje, určitě byste ji měli omýt.

Amarant: bezlepková potravina, která se hodí na celou řadu receptů

Zajímavosti o quinoe

  • Název pochází z jazyka starých Inků. Jeho překlad, „matka zrno“, přitom odráží důležitost, kterou pro americké domorodce tato semena měla.
  • Lidé v Jižní Americe nepoužívají pouze semena merlíku chilského. Jako salát jsou totiž konzumovány rovněž listy, které také obsahují mnoho účinných látek.
  • Quinoa se nepoužívá pouze jako potravina. Pořídit si kupříkladu lze nápoj z quinoy, což je zdravá alternativa mléka, semena se hodí i do smoothies a Inkové z nich dokonce vyráběli pálenku zvanou chica.
  • V roce 2007 vyprodukoval minipivovar v Pivovarském domě Quinoa Beer. Toto speciální pivo bylo uvařeno na bolívijský večer, jenž se pořádal v Latino dance klubu Tropison v OD Kotva.
  • Jak už jsme zmínili, quinoa patří pseudoobiloviny, které se začínají používat čím dál častěji. Do této skupiny dvouděložných rostlin přitom patří rovněž amarant či pohanka.
Přidat na Seznam.cz