Jak zatočit s průjmem? Vyzkoušejte babské rady, které pomáhají.

Průběh průjmu sice nemusí být nijak extrémní, ale ani tak se nejedná o nic příjemného. Takové potíže lidstvo sužují odedávna. Podívejme se tedy na babské rady na průjem, které mohou pomoci.

Průjem. Co ho způsobuje?

Průjem neboli diarea je poruchou vyprazdňování, se kterou má nějakou tu zkušenost zřejmě každý z nás. Symptomem je řídká stolice a časté vyprazdňování (minimálně 3× denně). Příčinami průjmu jsou infekce (pak se léčí antiseptiky), intolerance některých potravin, otravy jídlem, ale také stres a špatná strava (např. nedostatek vitamínů). Průjem obvykle trvá pouze několik dní, ale sužovat vás může i déle. Pak se hovoří o chronickém průjmu. V takovém případě je samozřejmě vhodné navštívit lékaře (viz níže), ale v případě akutních potíží lze vyzkoušet i některé babské rady.

Zvyšte příjem tekutin a dejte si půst

Během průjmu dochází k dehydrataci, tedy ke ztrátě vody. Proto byste během potíží měli více pít. Průjem ale způsobuje také ztrátu elektrolytů, a to především draslíku, který se mj. nachází ve většině ovoce. Přidejte ho tedy vody, anebo do čaje. Jinak ale můžete podrážděné trávící soustavě ulevit i tak, že ji necháte den odpočinout. Vyzkoušet proto můžete čtyřiadvacetihodinový půst.

Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce

Čerstvé ovoce patří do jídelníčku člověka od nepaměti. V současné době ovšem tento zdroj cenný látek poněkud zanedbáváme, což je chyba. Sužuje-li vás průjem, a nejen pak, měli byste mít doma ananas, jablka, banány, bez černý či borůvky (ideálně sušené). Pozitivně ovšem účinkuje i některé ovoce, které se u nás dá sehnat, ale příliš známé není. Na mysli máme třeba acerolu a bergamot.

Vsaďte na sílu bylinek

Naši předkové neměli k dispozici žádná syntetická léčiva, takže se museli spolehnout na sílu bylinek, které velmi dobře znali. Mezi babskými radami na průjem tedy najdeme např. heřmánek, jenž dezinfikuje podrážděnou střevní sliznici a celkově působí kladně na trávení. Vyzkoušet ale můžete rovněž mateřídoušku, která se řadí mezi účinná přírodní antiseptika.

Při průjmu účinkuje rovněž jablečník obecný, anebo bylinka s názvem kerblík třebule, jež je obecně doporučována při žaludečních potížích. Za efektivní rostlinku bývá považován také zlatobýl obecný. Ten sice pozitivně účinkuje především na ledviny a močový měchýř, ale dokáže pomoci rovněž při průjmech. Doporučit vám navíc můžeme i rozrazil lékařský, truskavec anebo třezalku tečkovanou.

Další babské rady na průjem

Při potíží s průjmem je možné nasadit do „akce“ také rýži, která nezatěžuje trávení. Neměli byste ji ovšem solit ani přidávat koření. Z babských rad na průjem je možné zkusit také celer, protože tato kořenová zelenina působí kladně na trávící soustavu. Vaše babička vám při průjmu možná poradí také kaštany, neboť ty se mohou podílet na správném vylučování. Babky kořenářky by vám pak v minulosti doporučily různé druhy koření, z nichž jmenujme bedrník anýz a muškátový oříšek.

Upozorňujeme: průjem se může objevovat i při závažných onemocněních. Při déle probíhajících potížích tedy určitě navštivte lékaře, který vás vyšetří a doporučí postup léčby.

Přidat na Seznam.cz