Příběh o tom, jak mexický prezident pomohl vynalézt žvýkačky

Zdroj: Craig H. Roell, Public domain, via Wikimedia Commons

Žvýkačky bereme jako samozřejmou součást moderního života, což je škoda, vzhledem k tomu, jaký zajímavý příběh se skrývá za jejich vznikem. U zrodu žvýkaček stál totiž mimo jiné mexický prezident.

Život plný dobrodružství

Než se stal otcem moderní žvýkačky, měl generál Antonio López de Santa Anna docela pestrý život. Bojoval proti Španělům a vedl mexickou armádu v boji za nezávislost země.

Ve válce s Francií přišel o nohu (amputovaná končetina byla pohřbena s plnými vojenskými poctami), ale nejdříve s vojáky dobyli posádku v Alamu a poté bajonety probodli všechny přeživší texaské válečné zajatce.

Byl osmým mexickým prezidentem a do úřadu se vrátil jedenáctkrát, častěji jako diktátor než jako demokraticky zvolený vůdce.

A pak se díky podivnému sledu událostí, do nichž byl zapleten kolumbijský podvodník, ocitl ve vyhnanství na Staten Islandu, kde pomohl vynalézt současnou verzi žvýkaček.

Sám a bez peněz

Poté, co byl v polovině 50. let 19. století svržen během revoluce v Ayutla, byl nucen odejít do exilu. Jeden kolumbijský revolucionář pak Santa Annu přesvědčil, že mu zajistí podporu, kterou potřebuje k návratu k moci, když mu dá prostředky na cestu do New Yorku.

Když se ukázalo, že to byl pouhý podvodník, Santa Anna se ocitl bez peněz na Staten Islandu. V kufru však měl zásobu chicle: žvýkací mízy stromu sapodilla, kterou Santa Anna stejně jako mnozí v Mexiku rád žvýkal.

Když Santa Annův osobní tajemník a tlumočník ukázal materiál příteli Thomasi Adamsovi, amatérského vynálezce to zaujalo a napadlo ho, že by z něj mohl vyrobit náhražku kaučuku.

Náhoda přeje připraveným

S pomocí Santa Anny, který doufal, že experimenty přinesou nečekané příjmy, z nichž by mohl financovat svůj návrat k moci, utratil Adams 30 000 dolarů za neúspěšný pokus o vulkanizaci chicle.

Ale když už to chtěl vzdát, uviděl Adams v cukrárně holčičku, která si objednala žvýkačku vyrobenou z parafínu, což byla v té době jedna z nepříliš příjemných možností žvýkání.

Adams se nechal inspirovat. Jeho první várka kuliček bez příchuti, kterou dal do prodeje v roce 1859, se prodala dostatečně rychle na to, aby Adamse přesvědčila, že jeho budoucnost spočívá ve žvýkačkách.

Obrovský byznys

Adams později založil společnost American Chicle Company, která provozovala ve své době největší továrnu na výrobu žvýkaček na světě.

Společnost American Chicle Company nyní vlastní společnost Cadbury, ale některé žvýkačky, které z ní vzešly – například Dentyne a Chiclets – jsou na pultech obchodů k dostání dodnes.

Chicle se stal základem mnohamiliardového průmyslu přinejmenším do doby, než nadměrná sklizeň stromové mízy vedla ke vzniku umělých žvýkaček, které žvýkáme dnes.

Zdroj: eater.com, history.com
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz