Pracny (medvědí tlapky) si lze připravit výrazně zdravěji

Pracny (zdroj: vlastní galerie autora)

Pracny neboli medvědí tlapky jsou cukrovím, které je v českých domácnostech velmi oblíbené. Letos si přitom můžete připravit zdravější variantu.

Původ medvědích tlapek

Pracny neboli medvědí tlapky jsou cukrovím, které je na Vánoce oblíbené v mnoha českých domácnostech. Jak by také ne, když se jedná o staročeský recept, jenž je využívaný po celé generace. Připravovaly je tedy už naše babičky i prababičky. Na jejich popularitě se přitom nic nemění ani v 21. století, v současné době si lze nicméně připravit i daleko zdravější varianty.

Jednotlivé ingredience

Pracny se skládají z různých ingrediencí. Nejčastěji se tvoří z mouky, másla, kakaa, mletých ořechů (většinou vlašských), hřebíčku a skořice. Díky aromatickému koření se přitom jedná o chuťově velmi výrazné cukroví, které navíc chutná poměrně specificky, pročež je oblíbené. Medvědí tlapky se po vystydnutí obalují v moučkovém cukru, který je činí sladší a populárnější u dětí.

Postup je velmi jednoduchý

Z ingrediencí se vytvoří těsto, jež se po zpracování vtlačuje do speciálních formiček, díky nimž cukroví připomíná právě medvědí tlapky. V těchto formičkách se upeče, a to je vlastně celý postup. Jen bychom doporučovali začít s přípravou alespoň 14 dny před začátkem Vánoc, tedy nyní, protože se jedná o suché cukroví, a pokud neodleží dostatečně dlouho, nezvláční.

Pracny z hlediska zdraví

Cukroví obecně nepatří mezi nejzdravější pokrmy a medvědí tlapky určitě nejsou výjimkou. Na druhou stranu si lze připravit zdravější variantu. Při přípravě můžete použít kokosové máslo, ovesné vločky nebo kvalitní kakao. Na místo kakaa je navíc možné využít karob. Aby byly pracny sladké, nemusíte nutně použít cukr, ale velmi zdravou alternativou je např. stévie.

Zajímavosti o medvědích tlapkách

  • Pracny jsou u nás oblíbené opravdu dlouho. Objevují se už v kuchařkách Magdaleny Dobromily Rettigové a Marie Janků-Sandtnerové.
  • Medvědí tlapky nejenže dobře chutnají, ale na první pohled zaujmou svým pěkným vzhledem.
  • Tomuto cukroví se někdy říká rovněž medvědí pracky.
  • Speciální formičky na pracny seženete v mnoha obchodech, a to bez větších starostí.
  • V některých receptech se objevuje i vejce, nicméně není nutné jej použít.
Přidat na Seznam.cz