Potíže s nespavostí může vyřešit správně zvolená večerní svačinka

Zdroj: Shutterstock

Nespavost umí člověka hodně potrápit a dlouhodobě může zapříčinit celou řadu zdravotních problémů. Může být také velice nepříjemná kvůli únavě, sníženému pracovnímu výkonu a podráždění.

Nové poznatky odkrývající příčiny nespavosti

Jak uvádí magazín WebMD, až 70% Američanů má problémy se spánkem a polovina z nich trpí nespavostí.
Řada lidí připisuje problémy s nespavostí zvýšenému stresu, který každý den podstupují ve svém zaměstnání. Příčina nespavosti může být i jinde.

Lidé často vynechávají večerní jídlo. Je to dáno například snahou zhubnout nebo prostě kvůli stresu a únavě nemají chuť k jídlu.

Jak tento magazín uvádí, nové studie se vážně zabývají tím, že právě vynechávání večerního jídla může na mnoho lidí působit negativně a ovlivnit jejich schopnost užít si zdravého posilujícího spánku.

Profesor neurologie Antonio Culebras z univerzity v New Yorku dodává:

„Spojení mezi tím, co jíme a tím, jak spíme, se teprve formuje.“

Proč může hlad narušovat spánek

Nový výzkum se zaměřuje na dva metabolické hormony leptin a ghrelin, které byly objeveny nedávno. Když člověk jí, leptin signalizuje, že tělo je spokojené. Hormon ghrelin stimuluje hlad.

Vědci spekulují, že pokud má tělo dostatek leptinu, který potlačí sekreci ghrelinu, člověk může spokojeně prospat celou noc. Tyto hormony by v těle v době spánku měly být v rovnováze. Pokud je tato rovnováha narušena, člověk se budí a nemůže usnout. Nezná zjevné příčiny, které mu ve spaní brání, a to může být velmi frustrující.

Které potraviny jsou před spaním pro lidský organismus vhodné

K dosažení této hormonální rovnováhy před spaním je vhodná menší svačinka i pro lidi, kteří jedí poslední jídlo velmi dlouho před spaním.

Svačina by měla být lehká a nezatěžovat trávicí systém. Je to proto, že trávicí systém v okamžiku, kdy organismus přechází do klidového režimu, zpomaluje činnost.

Přejídání se před spaním tak může mít za následek pálení žáhy, které je způsobeno tím, že jídlo nebo tekutiny putují ze žaludku zpět do jícnu.

Podle studie, o které se zmiňuje magazín WebMD, jsou vhodné hlavně večerní svačinky bohaté na sacharidy, protože se předpokládá, že tyto potraviny pravděpodobně zvyšují hladinu tryptofanu v krvi. Ten navozuje spánek.

Proteiny jsou hůře stravitelné. Lepší variantou pro takovou svačinku je miska obilovin a mléko, pár sušenek, toast nebo malý muffin. Je třeba dávat pozor na kofein, který může být i v limonádách nebo čokoládových produktech a k večernímu jídlu nepatří. Malé množství kofeinu mohou obsahovat i nápoje, které to neuvádějí.

Pro příklad jídla, které navozuje klid organismu, není třeba chodit daleko. Hrnek teplého mléka doplněný sušenkami zabírá na děti a může to být stejně dobrá volba pro nespavce z řad dospělých.

Pár dobrých pravidel

Pro jídlo a spánek platí tato doporučení:

  • nejíst čtyři hodiny před spaním těžká jídla
  • už od odpoledne vynechat jídla a nápoje s kofeinem
  • nejíst velké množství bílkovin
  • nepřekonatelný hlad před spaním řešit s rozumem

Zdroj: webmd.com
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz