Pomelo je téměř bez kalorií, zato nabízí velké množství zdravotních přínosů

Zdroj: Shutterstock

Pomelo patří mezi ovoce s nejnižším obsahem kalorií, obsahuje tolik potřebný vitamín C a na lidský organismus má mnoho příznivých účinků. Po přečtení tohoto článku na něj zajisté dostanete chuť.

Pomelo (Citrus maxima) jsou citrusové plody podobné velkým grapefruitům a mají mnoho zdraví prospěšných účinků. Klíčovou roli v prospěšnosti pomela hraje přítomnost antioxidantů, minerálů a vitamínu C. Podle webu Moje zdraví se pomelo umístilo na třetím místě v pomyslném žebříčku „nízkokalorického“ ovoce, za sweetie a grapefruitem.

Jak oloupat pomelo

Někoho může pomelo odradit svou poměrně tlustou slupkou, která se obtížně loupe. Pokud s loupáním pomela také zápasíte, můžete vyzkoušet následující postup.

Ostrým nožem odřízněte víčko plodu. Veďte 8 až 10 svislých řezů kolem vnější strany plodu, počínaje řezným koncem. Tlustou kůru stáhněte dolů a oddělte ji od dužnatého vnitřku. Roztrhněte dužnaté části od sebe a vyjměte semínka. Vyhoďte přebytečnou vláknitou hmotu.

Posiluje imunitu

Plody pomela jsou bohaté na vitamín C. Ten působí jako antioxidant a napadá volné radikály. Vysoký obsah kyseliny askorbové zase zvyšuje aktivitu bílých krvinek v boji proti infekcím a jejich prevenci.

Podporuje trávení

Pomelo je také plné vlákniny. Vláknina pomáhá zachovat normální pohyb střev, předcházet zácpě a zamezit vzniku hemeroidů. Studie provedená v Číně naznačuje, že přidání většího množství vlákniny do stravy může pomoci při udržování prospěšných střevních mikrobů.

Může zlepšit zdraví kostí

Pomelo obsahuje minerální látky, jako je vápník, železo, měď, zinek a mangan. Tyto minerály jsou nezbytné pro zlepšení a udržení zdraví kostí, jak zjistila studie Franka Liporace a kol. Přidání pomela do jídelníčku a fyzického cvičení do každodenní rutiny může pomoci vašim kostem, aby byly zdravé a silné.

Pomáhá regulovat krevní tlak

Šťáva z pomela obsahuje draslík, který je klíčovou živinou pro regulaci krevního tlaku. Podle studie Sylwie Kłys a kol. pití pomelo šťávy a konzumace pomela v nočních hodinách pomáhá udržovat krevní tlak pod kontrolou a předcházet hypertenzi.

Bojuje proti stárnutí

O pomelu se tvrdí, že stejně jako grapefruity obsahuje spermidin. Spermidin chrání buňky před procesy souvisejícími se stárnutím a poškozením. K pochopení tohoto přínosu pro člověka je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Pomáhá při léčbě cukrovky

Pomelo může pomáhat také ke zvládání cukrovky. Studie z roku 2017 provedená na 20 osobách s cukrovkou zjistila, že ačkoli má pomelo vysoký glykemický index (Gi), může sloužit jako ovoce s nízkou glykemickou zátěží (GL), pokud se konzumuje v omezeném množství. Může tak pomoci při udržování hladiny cukru v krvi u lidí s cukrovkou.

Zlepšuje zdraví vlasů

Pomelo je bohaté na některé minerální látky, jako je zinek, železo a vitamíny A, B6, B12 a E. Všechny tyto živiny a minerály pomáhají zlepšovat zdraví vlasů.

Zdroj: Stylecraze, Apetit, Moje zdraví, Jing Yuan, Effect of Functional Oligosaccharides and Ordinary Dietary Fiber on Intestinal Microbiota Diversity, 2017, Frank A Liporace, Essential Nutrients for Bone Health and a Review of their Availability in the Average North American Diet, 2012, Sylwia Kłys, Mineral Content of the Pulp and Peel of Various Citrus Fruit Cultivars, 2020, Xue-Feng Yu, Glycemic index, glycemic load, and glycemic response to pomelo in patients with type 2 diabetes, 2017

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz