Plody baobabu patří mezi superpotraviny. V Africe je využívají i v medicíně

Zdroj: Shutterstock.com

Když se řekne baobab, mnoho lidí si vybaví Malého prince. Právě tady se totiž baobaby objevovaly jako zlé stromy, které chtěly Malému princi prostřednictvím svých kořenů zničit planetu. Baobaby jsou ve skutečnosti opadavé stromy rostoucí v suchých oblastech. Nejčastěji se vyskytují na Madagaskaru nebo také v afrických státech, jako je Botswana, Namibie nebo Tanzanie.

I když je baobab poměrně známý pojem, většina lidí o něm příliš mnoho neví. A to je škoda, protože plody baobabu patří mezi cenné zdroje vitamínu C, vlákniny a minerálních látek. Ne nadarmo se tato surovina řadí mezi superpotraviny.

Co je baobab?

Baobab je strom rostoucí v suchých oblastech, který se může dožít až několika tisíc let. Důležité jsou plody baobabu, mají podobu vejčitých či protáhlých bobulí plných bílé moučnaté dužiny a tvrdých semínek.

Plody baobabu se řadí mezi superpotraviny, a to právě díky cennému obsahu látek, které v nich najdete. Obsahují nejen vitamíny a minerály, ale také důležité enzymy. V plodech baobabu najdete vitamíny A, B i C, nechybí ani minerální látky jako železo, draslík, vápník nebo hořčík.

V čem může baobab prospět zdraví?

Již výše zmíněné cenné látky, které se v plodech baobabu nachází, jasně svědčí o tom, že je to potravina, kterou bychom rozhodně neměli podceňovat. Možná vás zajímá, jak baobab může prospět vašemu zdraví. Není toho zrovna málo, co tahle potravina dokáže.

Baobab je například známý pro pozitivní vliv na imunitní systém a celkovou revitalizaci organismu. Prášek z baobabu obsahuje velké množství vlákniny, díky které zlepšuje trávení. Je také často vyhledávaným doplňkem při dietách.

Zajímavostí je, že v Africe baobab využívají pro výrobu léků. Říká se o něm, že dokáže snižovat horečku, může se pochlubit protizánětlivými, antibakteriálními i antivirovými vlastnostmi. Mimo jiné údajně pomáhá při spalničkách a neštovicích, stimuluje střevní aktivitu a reguluje hladinu cukru v krvi.

Zdroj: superpotraviny-naturalis.cz, africketrhy.cz, syrova-strava.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz