Pesto: Je sice kalorické, přesto ale pomáhá při dietách

Zdroj: Shutterstock

Pesto v kuchyni využijete na mnoho způsobů. Kromě toho, že se dává do omáček, ho můžete také zapéct na bagetách nebo z něj udělat slaný závin z listového těsta. Věděli jste ale, že se pokrm také doporučuje při dietách?

Základem pesta je bazalka, česnek, nastrouhaný parmazán, sůl, pepř a olivový olej. Často se přidává také medvědí česnek. Všechny ingredience se smíchají v mixéru nebo rozdrtí v hmoždíři. Proč byste si doma měli udělat pesto do zásoby právě i vy? Odpověď vás možná překvapí.

Nesmíte to s ním přehnat

Pesto se obecně popisuje jako poměrně kalorický pokrm. Mnoho lidí tak možná překvapí, že se i přesto doporučuje zařadit do jídelníčku v případě, že se pokoušíte zhubnout. Důležité je to s ním nepřehnat a jíst ho maximálně dvakrát do týdne, radí Eating Well.

Pesto obsahuje velké množství zeleniny, tím pádem tedy také vitamínů a minerálů, které tělo potřebuje za každé situace. Pokud se snažíte změnit jídelníček a zhubnout, platí to dvojnásob.

Je pravda, že v pokrmu najdete tuky, jedná se ale o zdravé rostlinné tuky, které mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Vašemu tělu navíc velmi rychle dodají pocit sytosti.

Delší trávení může být ku prospěchu

Vysoký obsah tuků v pestu dá tělu sice zabrat a bude mu trvat déle, než je stráví, zároveň se ale také budete déle cítit sytí. Navíc tyto tuky pomáhají tělu lépe absorbovat vitamíny rozpustné v tucích, ke kterým patří A, D, E a K.

Příkladem dietního jídla, ve kterém pesto využijete, jsou například obyčejné špagety, které jednoduše s ingrediencí smícháte, čímž vám vznikne lahodný oběd.

Na snídani si pak můžete dát vajíčko vařené natvrdo, tmavý toust potřený pestem a mozzarellou, celý pokrm je dobré krátce zapéct v troubě. Zdravých receptů obsahujících pesto nicméně najdete na internetu daleko více.

Zdroj: Britannica, Food & Wine, 5 Terre, Legro, Very Well Fit, Eating Well

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz