Oklame mozek vibracemi. Vibrační pilulka může pomoci v boji proti obezitě

Zdroj: Shutterstock

Obezita je globálním problémem stojícím za řadou civilizačních nemocí. Jenže hubnutí nebývá vůbec snadné, spíše naopak. Vědci se proto snaží vymyslet způsob, jak ho ulehčit. Velmi nadějně vypadá tzv. vibrační pilulka.

Obezita je známým rizikovým faktorem pro řadu zdravotních problémů, včetně vysokého krevního tlaku, vysoké hladiny cholesterolu, spánkové apnoe a deprese. Jenže některé způsoby hubnutí, například změna stravování a cvičení, bývají pro mnoho lidí z dlouhodobého hlediska těžko udržitelné. Jiné metody, např. operace, jsou poměrně invazivní. A léky se zase většinou musí aplikovat injekčně a jsou poměrně drahé.    

Vibrace obelstí mozek

Vibrační pilulka vyvinutá vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) by však mohla tyto problémy vyřešit. Vibrace pilulky, pojmenované Vibrating Ingestible BioElectronic Stimulator (VIBES), podle inženýrů vytvářejí iluzi sytosti tím, že aktivují stejné mozkové receptory, které vysílá žaludek, když je plný.

Perorální kapsle je velká asi jako multivitamin a je napájena malou baterií z oxidu stříbra. Jakmile se po spolknutí dostane do žaludku, kyselé žaludeční tekutiny rozpustí želatinovou membránu, která kapsli pokrývá, čímž se dokončí elektronický obvod, který aktivuje vibrační motor uvnitř.

Výzkum vibrační pilulky VIBES publikovaný v časopise Science Advances zahrnoval testy na prasatech, které přinesly slibné výsledky. U zvířat, kterým byla vibrační tableta podána 20 minut před jídlem, vědci zjistili, že pilulka nejen stimuluje uvolňování hormonů, které signalizují pocit sytosti, ale také snižuje příjem potravy přibližně o 40 %.

Kapsle prošly trávicím traktem zvířat během čtyř až pěti dnů. Výzkumníci poznamenali, že zvířata nevykazovala žádné známky vedlejších účinků nebo nepohodlí.  

Možná negativa vibrační pilulky

Dr. Mir Ali, bariatrický chirurg a ředitel MemorialCare Surgical Weight Loss Center v Orange Coast Medical Center ve Fountain Valley v Kalifornii, pro Medical News Today uvedl, že se jedná o zajímavý neinvazivní koncept, zmínil se však o některých potenciálních překážkách.

Podotkl, že žaludek se vyprázdní během hodiny, takže nejdelší doba, po kterou by mohla pilulka působit, je hodina. Upozornil také na to, že baterie, kterou najdeme i ve vibrační pilulce, způsobují v trávicím traktu problémy.  

Je tedy určitě zapotřebí dalšího výzkumu, nicméně tento typ technologie by mohl nabídnout minimálně invazivní a snadno dostupný způsob léčby obezity.

Zdroj: S. S. Srinivasan, A vibrating ingestible bioelectronic stimulator modulates gastric stretch receptors for illusory satiety, 2023, Medical News Today, MIT, News 5 Cleveland

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz