Nevolnost nebo příznaky chřipky? Možná vám tělo dává najevo, že jste předávkovaní zinkem

Zdroj: Shutterstock

Zinek je pro nás životně důležitým prvkem. V našem těle vykonává hned několik důležitých funkcí. Má na starost například normální fungování zraku, ovlivňuje chuť a v nemalé míře se podílí na metabolismu cukrů, bílkovin, hormonů a vitamínů.

Zinek patří mezi antioxidanty, jejichž úkolem je chránit buňky před působením škodlivých volných radikálů. Přispívá k udržení normální koncentrace vitamínu A v krvi. Ačkoli je pro naše tělo důležitý, pokud je ho moc, může uškodit.

Ani málo, ani moc

Podobně jako s dalšími minerálními prvky nesmí být množství zinku v těle ani malé, zároveň ani velké. Optimální denní dávka pro dospělého člověka je 12 až 15 mg, u dětí do tří let věku je to 5 až 10 mg a pro děti do deseti let maximálně 10 mg.

Když je v těle zinku málo, dochází ke zpomalení buněčného dělení, růstu a zvýšení působení volných radikálů na buňky. Nejčastějším projevem nedostatku zinku je vyrážka, poruchy vidění nebo větší sklon k infekcím.

I nadmíra zinku v těle je ale nebezpečná. Jak vám dá tělo najevo, že jste předávkovaní zinkem? Sledujte jasné signály, které vám napoví.

Stav jako při chřipce

„Užívání většího množství zinku, než je doporučeno, může způsobit příznaky podobné chřipce, jako je horečka, zimnice, kašel, bolest hlavy a únava,“ informuje deník healthline.com, který dodává, že se tyto příznaky mimo jiné vyskytují i u řady dalších stavů, včetně jiných minerálních toxicit.

Průjem

Asi každý z nás už se s tímto zdravotním problémem setkal. Není to věc, se kterou bychom se chlubili na potkání. Průjem může být samozřejmě projevem jiných zdravotních obtíží, ale nadmíra zinku v těle jej způsobuje také.

Nevolnost a zvracení

Otrava zinkem, kterého je v těle až příliš mnoho, se může projevit také nevolností, či dokonce zvracením. Bohužel i tohle patří mezi příznaky, které mnoho lidí snadno zamění s jiným zdravotním problémem. Většina z nás by je totiž přisoudila třeba střevní chřipce nebo faktu, že jsme něco špatného snědli.

Kovová chuť v ústech

Dalším projevem, kterým tělo dává najevo, že je předávkované zinkem, je nepříjemná kovová chuť v ústech. I zde je nutné dodat, že kovová chuť v ústech může být spojena i s dalšími stavy, je velmi často popisována u počátku těhotenství nebo určitých cyklických hormonálních stavů.

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz