Nanuk vynalezl malý chlapec. Jeho vzniku napomohla náhoda

Zdroj: Shutterstock

Neumíme si bez něho představit horké léto. S chutí si ho ale dáme i kdykoli během roku – stačí zaskočit do obchodu nebo se podívat do mrazáku, jestli se tam náhodou alespoň jeden kousek neschovává.

Nanuky milují malé děti, pochutnat si na něm ale dokážou i dospělí. V dnešní době je pro nás jejich existence samozřejmost, ale jak už to tak bývá, rozhodně to tak nebylo vždycky. Jak vznikl nanuk a proč jeho vzniku napomohla náhoda?

Malý chlapec objevil chlazenou dobrotu

Nanuky jsou smetanové i ovocné. Někdo má rád čokoládové, jiný s příchutí vanilky a další neodolá citronu nebo pomeranči.

Už se asi nedozvíme, jakou příchuť měl úplně první nanuk. Víme ale, že za jeho vznikem stál malý chlapec. Tehdy teprve jedenáctiletý Frank Epperson.

Mohla za to náhoda

Frank Epperson pocházel z oblasti San Francisco Bay Area. „Smíchal trochu sladké sody s vodou a směs nechal přes noc venku,“ popisuje náhodu, která dala vzniknout dnes tolik oblíbené dobrotě npr.org.

Psal se rok 1905, byla zrovna zima, v noci mrzlo a směs do rána zmrzla. Když ráno jedenáctiletý Frank svůj výtvor zvědavě ochutnal, byl mile překvapen, že je to vlastně docela dobré.

Zmrzlou směs na dřevěném míchadle, které použil k promíchání sladké sody s vodou, tehdy nazval jakýmsi rampouchem.

Prodával to svému okolí

Frank byl ze svého objevu nadšený a pochoutku dal nejdříve ochutnat svým rodičům. Netrvalo dlouho, a nanuk ochutnali také jeho kamarádi.

Nanuky poté za drobný peníz prodával ve svém okolí. Rodina se nestačila divit, jaký byl o zmrzlou sodu s vodou zájem.

Patent o několik let později

„V roce 1923 si Epperson nechal svůj zmrzlý led na tyči patentovat a dal mu název Epsicle,“ pokračuje icekitchen.com.

Rozhodl se rozšířit prodej mimo své okolí. Pochoutku začal prodávat na Neptune Beach, nedalekém zábavním parku.

Park přezdívaný „ostrov západního pobřeží Coney Island“ nabízel horské dráhy, baseball a olympijský bazén. Popularita Epsicle šla raketově nahoru.

Mnohem více možností než kdysi

Dříve nebylo tolik dostupných příchutí a nanuky se tak omezovaly pouze na některé základní chutě. Dnes si je můžeme vychutnat v mnoha různých podobách i zajímavých kombinacích.

Díky malému chlapci, který ze zvědavosti experimentoval, si dnes lidé po celém světě mohou nejen v létě vychutnávat oblíbený nanuk. Ať už mají rádi jakoukoli příchuť.

Zdroj: npr.org, icekitchen.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz