Morek je studnicí zdraví prospěšných látek. Můžete jím nahradit například máslo

Zdroj: Shutterstock

Morek není na první pohled zrovna lákavá pochoutka, ale obsahuje mnoho prospěšných látek, které vás svými účinky na lidský organismus rychle přesvědčí, abyste morku dali šanci.

Kostní dřeň neboli morek je měkká tkáň vyplňující vnitřek kostí. Dříve byl morek hojně využívanou a snadno dostupnou surovinou, ale postupně upadl v zapomnění. Dnes však znovu nabývá na popularitě také kvůli svým pozitivním účinkům na lidské zdraví.

Jaké látky morek obsahuje?

Kostní dřeň obsahuje 97 % tuku, 3 % bílkovin a žádné sacharidy. Poskytuje např. vitamin B12, vitamin E, železo, vápník a vitamin A.

Obsahuje také kolagen, glukosamin a CLA (konjugovanou kyselinu linolovou), které jsou spojovány s různými zdraví prospěšnými účinky. CLA se totiž používá v oblíbených doplňcích stravy na hubnutí.

Nižší riziko nemocí souvisejících s nadváhou

Studie publikovaná v Cell Metabolism ukázala, že tuková tkáň v kostní dřeni obsahuje hormon zvaný adiponektin. Lidé s nadváhou měli tendenci mít nižší hladiny adiponektinu, ale hladiny hormonu stoupaly společně s ubýváním hmotnosti.

Tento hormon pomáhá odbourávat tuky, dokáže udržet citlivost na inzulín a je spojován s nižším rizikem cukrovky, kardiovaskulárních (srdečních) onemocnění a druhů rakoviny souvisejících s obezitou.

Udržuje zdraví kůže, kostí a kloubů

Kostní dřeň je plná kolagenu, který zlepšuje zdraví a pevnost kostí a kůže. Je také bohatá na glukosamin, sloučeninu, která pomáhá proti osteoartritidě, zmírňuje bolest kloubů a snižuje zánět v kloubech.

Snižuje riziko zánětů

Glycin a konjugovaná kyselina linolová se hojně vyskytují v kostní dřeni a studie Reze Mogadama a kol. prokázala, že mají silné protizánětlivé účinky. Chronický zánět je spojován se závažnými onemocněními, jako jsou rakovina, srdeční choroby, cukrovka, artritida, deprese a Alzheimerova choroba.

Připravte si šlehaný morek

Chtěli byste si morek připravit, ale potřebujete inspiraci? Můžete si udělat vývar z morku, morkové knedlíčky nebo třeba šlehaný morek, který je skvělou alternativou másla a na nějž si nyní popíšeme postup. Budete potřebovat pouze 1 kilogram nařezaných morkových kostí, sůl, mletý pepř a tymián.

Na pekáč vyskládejte kosti s větším množstvím morku navrch, předehřejte si troubu na 200 °C a následně pečte 15 až 25 minut. Že můžete kosti vytáhnout, poznáte tak, že vám z nich začne vytékat tuk a morek se oddělí od kosti.

Po vytáhnutí z trouby je nechte chvíli chladnout, poté morek vydloubněte a společně s vypečeným tukem dejte do vyšší nádoby. Přidejte špetku soli, pepře a tymiánu. Nádobu umístěte do lednice a nechte vychladnout. Nyní stačí už jen morek vyšlehat do tuhé pěny. V lednici můžete šlehaný morek uchovávat až tři týdny.

Zdroj: Forbes, Webmd, Ormond A MacDougald, Bone marrow adipose tissue is an endocrine organ that contributes to increased circulating adiponectin during caloric restriction, 2014, Reza Alipanah Mogadam, Anti-inflammatory effects of conjugated linoleic acid on young athletic males, 2016

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz