Melta ani caro nejsou pouhou „náhražkou“ kávy, ale plnohodnotnými nápoji s mnoha zdravotními přínosy

Zdroj: Shutterstock

Někdo kávu nesmí ze zdravotních důvodů, někdo hledá alternativu, kterou si bude moci dopřát i pozdě večer. V tu chvíli přijdou vhod nápoje, které jsou více než pouhou „náhražkou“ kávy. Melta i caro mají mnoho pozitivních účinků.

Čekankové nápoje vs. káva

Melta se vyrábí již od 60. let minulého století. Produkt pardubické firmy Kávoviny lákal hlavně na nízkou cenu a snadnou dostupnost. Rozhodně by však byla škoda považovat ji za jakousi levnou „atrapu“ kávy. Jejím základem je pražený drcený kořen čekanky obecné, obohacený o cukrovou řepu, ječmen a žito.

Caro se též vyrábí z čekanky, ječmene a žita. Také chuťově jsou nápoje velmi podobné, melta je však více hořká, a tedy podobnější klasické kávě.

Nervozita, nespavost či žaludeční problémy, které s sebou pití kávy může přinést, vám od čekankových nápojů nehrozí. Naopak poskytují několik zdravotních výhod, včetně snížení hladiny cukru v krvi a zlepšení zdraví trávicího traktu.

Inulinem proti cukrovce i rakovině

Merta i caro obsahují polysacharid inulin, u kterého bylo prokázáno několik zdravotních přínosů. Pomáhá optimalizovat hladinu cukru v krvi u lidí i zvířat. Ve studii z roku 2017 byly diabetičtí potkani léčeni inulinem z čekanky po dobu osmi týdnů a zjistilo se, že pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi tím, že zlepšuje způsob, jakým jsou sacharidy metabolizovány.

V jedné malé studii z roku 2015 užívání 30 gramů inulinu denně po dobu 2 týdnů významně snížilo inzulinovou rezistenci (která vzniká při dlouhodobě zvýšené hladině inzulinu) u 40 osob s prediabetem ve srovnání s placebem.

Studie publikovaná v British Journal of Nutrition dokonce zjistila, že inulin snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Experimenty byly provedeny na myších i na lidských buňkách.

Pomoc pro zažívací trakt

Čekankové nápoje jsou dobrým zdrojem vlákniny, a právě proto mohou pomoci vašemu zažívání. Předpokládá se, že pomáhají zlepšovat zdraví střevního mikrobiomu, a to díky přítomnosti nám již známého inulinu, prebiotika, které podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Čekanka navíc může pomoci zlepšit funkci střev a snížit zácpu.

Kdo by měl být opatrný

Ačkoli je čekanková káva spojována s několika zdraví prospěšnými účinky, není pro každého. Čekanka může podle studie publikované v časopise Advances in Nutrition u některých lidí vyvolat alergickou reakci, která způsobuje příznaky jako bolest, otok a brnění úst. Zvláště opatrní by měli být lidé s alergií na pyl ambrózie nebo břízy.

Těhotné a kojící ženy by se před konzumací čekankové kávy měly poradit s lékařem. Předpokládá se totiž, že čekanka může způsobit potrat a menstruační krvácení.

Zdroj: iDNES, HealthShots, Healthline, Xianjun Meng, Chicory inulin ameliorates type 2 diabetes mellitus and suppresses JNK and MAPK pathways in vivo and in vitro, 2017, Beatrice L. Pool-Zobel, Inulin-type fructans and reduction in colon cancer risk: review of experimental and human data, 2007, Gary S Frost, A Randomised Crossover Trial: The Effect of Inulin on Glucose Homeostasis in Subtypes of Prediabetes, 2015, Willem M de Vos, Back to the Roots: Revisiting the Use of the Fiber-Rich Cichorium intybus L. Taproots, 2020

Auto: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz