Máte žaludek na vodě? Zkuste potraviny proti nevolnosti, spoléhají na ně i vědci

Zdroj: Shutterstock

Nevolnost je nepříjemný stav předcházející zvracení. Asi všichni už jsme to někdy zažili. Žaludek se pohupuje jako na vodě a vy nevíte, kdy přijde ten obávaný moment, kdy se nevolnost přehoupne v něco horšího.

Při nevolnosti máme jen stěží pomyšlení na jídlo. Jediné, co si v daný moment přejeme, je, aby tento stav co nejrychleji odezněl. Jistě se shodneme na tom, že když je člověku na zvracení, nechce se mu jednoduše nic. I ležet je nepříjemné.

Co je nevolnost?

Nevolnost byla poprvé popsána ve vztahu k mořské nemoci a je odvozena z řeckého slovíčka „naus“ neboli loď.

„Nevolnost začíná v mozku,“ vysvětluje healthline.com. Zde dochází ke stavu, při kterém emocionální, kognitivní nebo chemické spouštěče stimulují nervový systém.

Na základě těchto spouštěčů dojde k dysfunkci břišních svalů, což způsobí, že vám začne být na zvracení a žaludek budete mít lidově řečeno na vodě.

Co ji způsobuje?

Příčiny nevolnosti jsou různé. U někoho může pocity na zvracení vyvolat jízda autem nebo autobusem, jinému vadí, když si při jízdě třeba čte.

Nevolnost může být vyvolána také infekcí, dostavuje se po operaci a prodělané narkóze. Dalším důvodem mohou být různé léky nebo také léčba rakoviny.

Zapomenout nesmíme ani na onemocnění střev, hormonální nerovnováhu či poruchu, také jsou typické těhotenské nevolnosti. Za zmínku stojí i intolerance a potravinové alergie.

Může pomoci jídlo?

I když je jídlo během tohoto stavu ta poslední věc, kterou byste chtěli mít ve svém dosahu, existují potraviny, které vám mohou od pocitu na zvracení ulevit.

„U některých potravin je vědecky prokázáno, že zklidňují žaludek,“ odhaluje byrdie.com. O jaké potraviny jde?

Zázvor

Zázvor obsahuje bioaktivní sloučeniny, jako je gingerol, paradol a shogaol, o kterých se předpokládá, že interagují s vaším centrálním nervovým systémem a žaludkem a zlepšují příznaky nevolnosti.

Vývar

Kuřecí vývar a slepičí polévka jsou běžné domácí léky na vše od bolestí hlavy přes nachlazení až po horečky.

Na tuhle pomoc sázely už naše babičky a dobře věděly proč. Pravdou je, že podrážděný žaludek mnohem snáze přijme tekutou než pevnou stravu.

Banán

Banány jsou výživné, energeticky vydatné ovoce. Pomáhají navíc nahradit draslík, kterého může být ve vašem těle méně, pokud zvracíte nebo jste měli průjem.

Jablečné pyré

U nás už je taková zažitá klasika podat někomu, komu je nevolno, piškoty a jablečnou přesnídávku. Jablečná přesnídávka je lehká, lehce stravitelná.

Zdroj: healthline.com, byrdie.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz