Mark MacDonald představuje svůj dietní plán a přidává tři zásadní rady

Zdroj: Shutterstock

Autor bestsellerů a podnikatel Mark MacDonald již více než deset let pomáhá celebritám, ale i normálním smrtelníkům najít takové stravovací návyky, díky kterým nejenže zhubnou, ale také si požadovanou váhu udrží. Zároveň vysvětluje, proč většina diet nefunguje.

Varování před populárními dietami

Diet existuje nepřeberné množství, většina z nás již alespoň jednu zkoušela, ale těch, u kterých dieta vedla k přetrvávajícímu zlepšení, bude zřejmě výrazně méně.

Mezi nejčastější diety, které v současné době získávají na popularitě, patří ketogenní (velmi nízký obsah sacharidů, vysoký obsah tuků) a přerušovaný půst (stravování v časových oknech).

Ačkoli si tyto diety a stravovací plány získaly díky úspěchům uživatelů obrovské množství příznivců, odborník na výživu a fitness Mark MacDonald varoval před možnými následky keto diety a přerušovaného půstu.

Problém podle něj spočívá v tom, že tyto diety nelze dlouhodobě udržet. Lidé se s velkým nadšením vrhnou na přerušovaný půst, ale po půl roce zjišťují, že jsou unavení, změna není taková, jakou si představovali, a vrací se zpět do „normálu“.

Důležité otázky před každou dietou

Portál The Manila Times přináší dvě otázky, které by si podle Marka Macdonalda měl položit každý, kdo chce začít se změnou ve stravování.

 „Č. 1, ať už se svým zdravím děláte cokoli, vychází to z fyziologie vašeho těla? Každý byl kdysi dítětem, každý jedl, když měl hlad, a přestal, když se nasytil, a užíval mateřské mléko nebo umělou výživu, aby vyrovnal bílkoviny, tuky, sacharidy. Snažím se říct, že od prvního nádechu je naše tělo takto uzpůsobeno k tomu, aby bylo živeno.“

„Č. 2, zvládnete to po zbytek života? Je to vědecky podložené? Nasadil bych to dítěti nebo teenagerovi? Ketóza, přerušovaný půst – to jsou způsoby, kterými se lidé snaží najít, jak mohou stále jíst jídlo, které mají rádi, a přitom si udržet váhu.“

Dietní plán podle Marka

Během této doby, co MacDonald radí ostatním se stravováním, zjistil, že lidé mají rádi dvě věci – získání rychlých výsledků a jejich udržení. Vyzbrojen těmito zkušenostmi z terénu a svými odbornými znalostmi spoluzaložil hnutí Nitro Nutrition.

„Nitro je odvozené od Nitric Oxide neboli oxidu dusnatého, což je zázračná molekula v našem těle. Čím víc se nám tvoří, tím lépe proudí krev v těle, a to se pak lépe okysličuje. Všechny orgány tak mohou líp pracovat. Tvorbu oxidu dusnatého můžeme sami podpořit,“ vysvětlil MacDonald hlavní princip svého programu podle iDNES.

Na podporu tvorby oxidu dusnatého doporučuje výtažky z asijského ovoce noni, ovšem velmi účinné je také cvičení, které by ostatně mělo hubnutí vždycky doprovázet.

Tři zásadní rady

Pro magazín Reflex pak výživový poradce natočil video, ve kterém shrnuje tři základní věci, které by měl dodržet každý člověk, ne jen ten, co chce zhubnout: začít se o svůj život starat, zlepšit jej každý den o jedno procento a najít si kamaráda na cvičení.

Zdroj: iDNES, The Manila Times, Reflex

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz