Mají dorazit hosté a vy jste v časovém presu? Díky několika rychlým krokům uklidíte domácnost během pár minut

Zdroj: Shutterstock

Pořádáte večírek nebo čekáte návštěvu? Pravděpodobně budete spoustu času trávit přípravou jídla, prostíráním stolu či výzdobou a úklidové práce odložíte na poslední chvíli. Na co se zaměřit, aby vaše domácnost byla připravena během několika minut?

Klíčem k úspěchu je zaměřit se na oblasti, do kterých návštěvníci nejčastěji zavítají. Vše půjde ještě rychleji, pokud zapojíte také rodinné příslušníky.

Zaměřte své úsilí na následující úklidové kroky, abyste svou domácnost během několika minut připravili. Zjistěte, která nejdůležitější místa je potřeba před příjezdem hostů vyčistit a naučte se pár triků, jak každý úkol provést co nejefektivněji. Tato rutina vám může být dokonce užitečná i kdykoli jindy pro běžný rychlý úklid.

Nezapomeňte na první dojem

Svůj úklid začněte u vchodu, abyste zajistili, že hosty přivítá uklizený a příjemný prostor. Odstraňte nepořádek v blízkosti dveří a vytvořte prostor, aby si hosté mohli zout boty a pověsit kabáty. Podlahy zameťte či vysajte, z koberců vyklepejte uvolněnou špínu, prach a nečistoty.

Pokud vaše setkání bude zahrnovat i občerstvení, je pravděpodobné, že hosté v určitém okamžiku skončí v kuchyni. Ukliďte proto veškeré nádobí ve dřezu a schovejte nepotřebné předměty z pracovní desky, abyste okamžitě vytvořili dojem čistší kuchyně.

Dále vysajte nebo zameťte všechny případné drobky na podlaze a otřete kuchyňskou linku vlhkým hadříkem z mikrovlákna nebo čisticí utěrkou.

Čistá podlaha je základ

I když nemáte čas drhnout podlahy a hloubkově čistit koberce, přesto domácnost rychle projděte s vysavačem. Zaměřte se na místa, kde bude během akce největší provoz, jako je obývací pokoj a spojovací chodby, a také na všechna místa, kde jsou dobře vidět špína a nečistoty, například chlupy domácích mazlíčků.

Skvělým pomocníkem je bezdrátový vysavač, který vám umožní snadno přecházet z místnosti do místnosti, aniž byste ztráceli čas se zamotanými kabely.

S největší pravděpodobností hosté zavítají do koupelny a na toaletu, také jim věnujte několik minut úklidu. Použijte nejprve čisticí prostředek na záchodovou mísu. Zatímco bude působit, pusťte se do ostatních povrchů. Odstraňte šmouhy a vodní skvrny ze zrcadla, otřete desky a umyvadlo.

Jakmile jsou ostatní povrchy čisté, popadněte záchodovou štětku, rychle vydrhněte mísu a spláchněte. Nakonec rozložte čisté ručníky na ruce a zajistěte, aby byla koupelna zásobena dostatkem mýdla a toaletního papíru.

Co nestihnete uklidit, schovejte

Existuje velmi jednoduchý trik, jak uklidit hlavní shromažďovací prostory vašeho domova. Vezměte koš na prádlo a naplňte ho předměty, které do místnosti nepatří. Pokud nemáte čas ukládat věci na jejich správná místa, schovejte celý koš na místo, kam se hosté pravděpodobně nepodívají. Například do skříně v ložnici nebo do prádelny.

Obývacímu pokoji dodáte okamžitě dokonalejší a elegantnější vzhled tím, že obnovíte jeho vybavení. Začněte narovnáním a načechráním polštářů a polstry pohovky. Chcete-li polštářům dodat nadýchaný vzhled, udeřte do horní části pohybem jako v karate, který vytvoří ostré rohy a střed bude vypadat plnější.

Složte všechny přehozy nebo je pěkně přehoďte přes područku. Strategické umístění polštářů a přehozů je také snadný způsob, jak zakrýt případné skvrny nebo fleky, které jste nestihli vyčistit. Pokud máte trochu času, projděte pohovku ručním vysavačem nebo válečkem na žmolky, abyste posbírali drobky a prach, které se usadily na látce.

Nakonec odstraňte prach na snadno viditelných místech, jako jsou konferenční stolky, podlahové lišty a stínidla lamp. Můžete vynechat místa, kterých si hosté pravděpodobně nevšimnou, například horní část lednice či stropní ventilátor. Práci vám usnadní použití prachovky z mikrovlákna.

Zdroj: bhg.com, marthastewart.com, pristinehome.com.au

Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz