London Fog: Krémový čaj, který si oblíbí i milovníci kávy

Zdroj: Shutterstock

Britové milují čaj. To je všeobecně známá informace. Pijí především čaj černý a neexistuje, že by si ho dali bez mléka. Já jsem tomu dřív nerozuměla, pak mě ale moje dobrá kamarádka naučila, že teplý nápoj je skutečně nejlepší krémový. Nejlepší čaj s mlékem, který jsem kdy měla, jsem ale ochutnala teprve nedávno.

Známá, která bydlí ve Velké Británii, jezdí do Čech jen málokdy. Vždy mi ale představí něco z jejich typické kuchyně, co si naprosto zamiluji. Tentokrát mě vzala do jedné pražské kavárny, kde jsme si daly London Fog.

O černém čaji s vanilkovým mlékem jsem nikdy předtím neslyšela. Kamarádka mi proto hned nabídla, že mě naučí recept i doma. Vynikající nápoj mohu doporučit milovníkům čaje, ale i kávy, jelikož se svou krémovou konzistencí tomuto pití mírně podobá.

Kanadská záležitost

Podle názvu se může zdát, že London fog pochází z Anglie, pravdou ale je, že i tam se dostal z Kanady. Dnes je nicméně právě v Anglii velmi rozšířený a i u nás se dá v několika kavárnách objednat. Nebo si ho jednoduše můžete udělat doma.

Na přípravu čaje London Fog budete potřebovat kvalitní sypaný černý čaj. Já používám Earl Grey. Dále si připravte 2–3 lžičky sušené levandule, med, třtinový cukr nebo javorový sirup, 200 mililitrů sójového mléka (může být i obyčejné) a lžičku vanilkového extraktu.

2 lžičky sypaného čaje společně s levandulí zalijte 300 mililitry horké vody a nechte 5 minut louhovat. Levandule si dejte podle chuti. Já dávám více, ale na někoho je až příliš aromatická a bude mu třeba stačit jen lžička.

Klíčem je dobrá pěna

Mléko si nalijte do hrnce, přiveďte ho téměř až k budu varu. Pozor, nápoj by se neměl úplně vařit. Horké mléko odstavte a šlehačem z něho připravte pěnu. Do té následně přidejte vanilkové aroma a vámi zvolené sladidlo.

Někdo čaj nesladí vůbec a vychutnává si jeho chuť samu o sobě, já osobně používám med. Ale je to na každém z vás, jakým chutím dá přednost. Nakonec slijte čaj do dvou malých šálků, navrch přidejte pěnu a tu zdobte sušenou levandulí.

London Fog je sice čaj, v kombinaci s mlékem ale připomíná také instantní ochucenou kávu. Zamilují si ho tak i ti, kdo si běžně čaj tolik neužívají. Vhodný je například na chladné zimní večery k televizi nebo na poobědové posezení s přáteli.

Zdroj: autorský článek

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz