Liška obecná: jedna z nejkvalitnějších hub českých lesů, na které lze i vydělat

Liška obecná (zdroj: Samphotostock.cz)

Liška obecná patří mezi jedlé houby, které se běžně vyskytují i v českých lesích. Je chutná, navíc zdravá a má i svou tržní hodnotu.

Původ lišek

Liška obecná je jedlá houba, která roste nejen u nás, ale také v dalších (severnějších) částech Evropy, vyskytuje se ovšem rovněž v Asii, Africe a Severní Americe. Jedná se tedy o velmi rozšířenou houbu, která je dosti odolná i proti nižším teplotám. Nalézt ji proto lze třeba i v Himálaji. V našich podmínkách přitom začíná pomalu růst právě v tomto období.

Kde si lišky natrhat?

Lišky obecná u nás byla hojně rozšířenou houbou, což se změnilo po druhé světové válce, kdy se vlivem znečištění a kyselých dešťů začala vytrácet. V posledních letech ovšem začíná růst opět hojně. Vyskytuje se přitom v jehličnatých i listnatých lesích, a to především pod smrky, borovicemi, břízami nebo buky. Roste v trsech, a to až po horský stupeň.

Využití v kuchyni

Liška je výborná jedlá houba, která ovšem potřebuje delší tepelnou úpravu, protože je poněkud tuhá. Potěší ovšem delší trvanlivostí, přičemž ji lze i zamrazovat i naložit do octa. Využívána je do polévek (kyselých mléčných) nebo smetanových omáček. Velmi se hodí rovněž do rizota či k těstovinám, případně jako náplň do slaných koláčů.

Liška obecná z hlediska zdraví

Lišky patří mezi velmi kvalitní houby, což mnoho houbařů zřejmě ani netuší. Obsahují totiž mnoho účinných látek, mezi které patří vitamín C a D2, betakaroten nebo železo. Vyznačují se přitom antibakteriálními účinky, přičemž mohou pomoci i se zlatým stafylokokem. Kromě toho obsahují serotonin, díky čemuž mají kladná vliv na deprese a nespavost.

Zajímavosti o lišce obecné

  • Liška obecná získala svůj název díky oranžové barvě. V některých oblastech se tyto houby označují také jako kuřátka.
  • Liška patří mezi tržní houby, při splnění určitých podmínek ji tedy lze prodávat. Proto na ni můžete i vydělat.
  • Celosvětově se prodá 150 až 200 tisíc tun ročně, a to v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Houby přitom pocházejí jen ze sběru v lesích, protože pěstování je nevýhodné.
  • Jak už jsme zmínili, liška se do českých lesů postupně vrací. To mj. svědčí o čistotě prostředí, na níž je tato houba citlivá.
  • Lišku obecnou lze zaměnit s některými nejedlými houbami. Patří mezi ně především liška pomerančová, která má ovšem více symetrické lupeny.
Přidat na Seznam.cz