Lenka Láskorádová z Harryho Pottera trpěla poruchou příjmu potravy. Nakonec se jí podařilo svůj životní boj vyhrát

Zdroj: Profimedia

Možná si ji pamatujete jako trochu podivínskou blondýnku Lenku Láskorádovou z populární série filmů o Harry Potterovi. Za touto sympatickou rolí stála herečka Evanna Lynch, kterou jste mohli vidět například i ve filmu Jmenuji se Emily.

Ačkoli ji většina lidí zná minimálně díky Harry Potterovi, málokdo o této blondýnce ví, že svého času trpěla poruchou příjmu potravy.

Samu sebe představila v knize

Evanna není jen herečkou, ale také si může připsat přízvisko spisovatelka. Na svém kontě má totiž knihu nesoucí název The Opposite of Butterfly.

Ve skutečnosti jde o memoár, ve kterém se Evanna soustředila na popis tragédie a slávy vyrůstání. V knize se snažila popsat samu sebe, ještě více se otevřít lidem.

Rozepsala se v ní o svém problému s jídlem. Evanna trpěla poruchou příjmu potravy, konkrétně se na jeden čas neodmyslitelnou součástí jejího života stala anorexie.

„Kniha podrobně popisuje její dlouhý boj s anorexií v dospívání a její uzdravení jak mentálně, tak fyzicky,“ píše o memoáru Evanny people.com.

S anorexií bojovala jako malá holka

Porucha příjmu potravy převzala nad Evannou kontrolu v době, kdy byla ještě malou zranitelnou dívkou.

Bylo jí teprve 11 let, když ji její porucha příjmu potravy plně pohltila. V tomto čase byla hospitalizována v nemocnici, kde se s pomocí lékařů snažila nad anorexií vyhrát.

Pro teprve jedenáctiletou Evannu to bylo těžké období. Jedna z mála věcí, o kterých zjistila, že jí nabízí formu úniku, bylo čtení knih o Harrym Potterovi.

„Každý, kdo měl poruchu příjmu potravy, ví, že vám zcela ovládne život,“ řekla upřímně. „Jediná věc, která od toho mohla odpoutat mou pozornost, byla série Harry Potter,“ cituje herečku cosmopolitan.com.

Co jí pomohlo nad anorexií vyhrát?

Každý, kdo někdy bojoval s poruchou příjmu potravy, musel dříve nebo později najít nějaký svůj záchytný bod. Pro Evannu to bylo dopisování si se samotnou J. K. Rowling – autorkou knížek o Harry Potterovi.

Napsala jí dopis a byla mile překvapena, když jí spisovatelka odepsala. Začaly si prostřednictvím dopisů psát pravidelně.

Evanna se netají tím, že to byla J. K. Rowling, kdo ji nejen svými knihami, ale také laskavostí přiměl znovu žít.

Částečnou zásluhu na jejím uzdravení tak měla samotná spisovatelka, ale i její knihy. Evanna si splnila sen, když získala roli v Harry Potterovi a na období anorexie nyní vzpomíná s respektem.

Zdroj: people.com, cosmopolitan.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz