Kvasinková infekce je častým problémem u žen. Ovlivnit ji můžete i správnou volbou potravin

Zdroj: Shutterstock

Kvasinková infekce je poměrně častý problém, kterým si minimálně jednou za život projde většina žen. I když se to děje často i opakovaně, je to věc, o které se zkrátka nechcete nikomu chlubit.

Intimní problémy si necháváme pro sebe a kvasinková infekce rozhodně patří mezi ně. Za vznikem tohoto problému stojí kvasinky zvané Candida albicans, které máme běžně v těle. Kámen úrazu nastává v okamžiku, kdy dojde k jejich přemnožení.

Co je kvasinková infekce?

Jde o vaginální infekci způsobenou přemnožením výše zmíněných, v těle běžně se vyskytujících kvasinek majících podobu plísně.

Projevuje se různými způsoby. Ve většině případů ale ženy potrápí pálením a svěděním v intimních oblastech. Může se přidat otok a zarudnutí.

Jistý diskomfort pak kvasinková infekce přináší i během pohlavního styku. Doprovází ji také hrudkovitý výtok a výjimečným projevem nejsou ani bolesti v podbřišku.

Co ji vyvolá?

Mezi nejčastější příčiny vzniku kvasinkové infekce patří oslabená imunita a užívání antibiotik – mnoha ženám se totiž objeví právě tehdy nebo těsně poté, co doberou antibiotické léky.

Dalším důvodem je užívání hormonální antikoncepce, nevhodná strava, nadmíra stresu nebo nakažení pohlavním stykem.

Pomůže strava?

Určitě je na místě vyhledat lékaře a poradit se s ním o způsobu léčby. Co ale můžete udělat i bez odborníka, je zaměřit se na skladbu jídelníčku.

„Někteří odborníci se domnívají, že dieta může také pomoci zvládnout tuto infekci,“ píše houseofwellness.com. Na jaké potraviny byste se měli zaměřit?

Potraviny obsahující probiotika

Probiotika jsou živé bakterie, které se často vyskytují ve fermentovaných potravinách. Najdete je například v jogurtech, které můžete zařadit do své stravy.

Potraviny bez sacharidů

„Kvasinky rostou rychleji, když je v jejich prostředí snadno dostupný cukr,“ vysvětluje healthline.com. Je tak ve vašem zájmu, abyste příjem cukru omezili.

Pozor si tedy dejte nejen na sladkosti jako takové, ale i na potraviny, které v sobě obsahují velké množství cukrů, byť možná nejsou na první pohled vidět – jako třeba v čokoládě, tam o obsahu cukru nelze pochybovat.

Zdravé tuky

Co lze určitě doporučit, jsou zdravé tuky. Ty najdete například v avokádu, vejcích nebo také v ořeších.
Na jaké potraviny naopak pozor?

Pokud vás trápí kvasinková infekce, vyvarujte se sýrům a smetaně, dejte si pozor na potraviny s vysokým obsahem tuků. Omezit byste také měli energetické nápoje, případně kávu, ovocné šťávy a alkohol.

Zdroj: houseofwellness.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz