Kupované, nebo domácí cukroví? Ceny se neliší zase tolik, jak byste čekali

Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé na pečení vánočního cukroví nemají čas. Jiným se s ním jednoduše dělat nechce. Koupit si ho v obchodě je vždy možnost. Jenomže to vyjde poměrně draze. Alespoň si to hodně lidí myslí. Vyplatí se udělat si cukroví raději doma? Odpověď vás možná překvapí.

Nejdražší samozřejmě bude případ, kdy si necháte cukroví upéct od cukrářů či jiných profesionálů. V takovém případě se může cena vyšplhat i na 790 korun za kilogram, upozornil před rokem Blesk pro ženy. Letos je odhadovaná cena kolem 900 korun za kilogram.

Kilogram za 360 korun

V případě cukroví kupovaného v obchodě sice utratíte značně méně, na druhou stranu si ale pravděpodobně tolik nepochutnáte. Kilogram vás loni vyšel zhruba na 250 korun. Navíc se při přípravě obvykle používají levnější suroviny.

Jak upozorňuje CNN Prima News, letos šly ceny cukroví značně nahoru. „Vánoční pečivo na našich prodejnách už nabízíme. Velmi oblíbené jsou například vanilkové rohlíčky, které vyjdou na 89,90 za 250 g,“ sdělil mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík.

To znamená, že za kilogram zaplatíte kolem 360 korun. Většina lidí si v tuto chvíli nejspíš řekne, že by podobně drahé cukroví kupoval jen blázen. Jak je to ale s cenou, pokud pečete cukroví doma?

Nejde jenom o suroviny

Server Kupi uvádí, že suroviny na kilogram vanilkových rohlíčků vyjdou zhruba na 185 korun. Jedná se ale o informace z roku 2021, je tedy velmi pravděpodobné, že letos to bude spíše kolem 250 korun.

K tomu je třeba ale připočítat také ceny za energie, popřípadě nákup potřebného vybavení, které doma nemusíte mít. A samozřejmě také váš drahocenný čas strávený v kuchyni. I tak by se cena ale neměla vyšplhat výš než u kupovaného cukroví.

Odpověď tedy zní, že cukroví se stále finančně vyplatí dělat doma, a to i z toho důvodu, že přesně víte, co do něj dáváte. Na druhou stranu to kupované není ve skutečnosti až tak předražené, jak si většina lidí myslí.

Zdroj: CNN Prima News, Kupi, Lifee, Blesk Pro ženy, Top recepty

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz