Kravské mléko vám nechutná? Zkuste rostlinné, přináší mnoho benefitů

Zdroj: Shutterstock

Pro mnoho lidí je pití kravského mléka samozřejmostí. Možná si jako děti pamatujete chvíle, kdy jste s rodiči nebo třeba s prarodiči zašli do kravína a domů si odnesli bandasku s čerstvým kravským mlékem.

Dnes je pro nás normální koupit si krabici mléka v obchodě. Můžeme si vybírat z polotučného nebo plnotučného. I když je mléko běžně dostupná surovina, nachází se stále více lidí, kteří se mu vyhýbají. A nejsou to jen vegani, kteří se stravují z výhradně rostlinných zdrojů, ale i zastánci toho názoru, že kravské mléko není nic zdravého.

Rostlinná mléka jsou stále větším hitem

Ačkoli se nejedná o převratnou novinku, zájem o ně v posledních letech nezastavitelně roste. Řeč je o rostlinných mlécích – nebo možná lépe řečeno – o rostlinných nápojích.

Existuje mnoho důvodů, proč přejít na tuto rostlinnou alternativu. Jedním z nich je intolerance laktózy, což je něco, co dnes lékaři dokážou snadno definovat.

Dalšími důvody jsou skvělá chuť a nízké množství tuku ve většině rostlinných mlék. Rostlinná mléka jsou také velmi vhodná pro lidi, kteří se rozhodnou jíst vegetariánsky nebo vegansky.

Existuje jich několik druhů

Rostlinná mléka jsou dnes k dostání v několika variantách. Nejen obchody zaměřené na zdravou výživu, ale i klasické supermarkety jich nabízí vícero druhů.

Rostlinná mléka také přináší celou řadu benefitů. „Jsou bohatá na vitaminy a minerály,“ vyzdvihuje je tomorrows.kitchen. Mezi další benefity patří fakt, že neobsahují cholesterol, mají zdravou kombinaci mono- a polynenasycených tuků a jsou ideální pro lidi s pomalým trávicím systémem.

Sójové mléko

Sójové mléko je bohaté, husté a krémové. Patří mezi nejoblíbenější rostlinná mléka na trhu. Obsahuje fytoestrogeny, což jsou estrogeny rostlinného původu, které mohou skutečně pomoci vyvážit a kontrolovat hladinu estrogenu.

Mandlové mléko

Mandlové mléko poznáte podle jeho lehké, krémové textury. Jeho neutrální chuť se dobře hodí pro sladké i slané pokrmy.

Kokosové mléko

Kokosové mléko je často k dostání ve dvou variantách – jedna se prodává v kartonu a jde o tekutý nápoj vhodný jak k přímé konzumaci, tak pro přípravu celé řady pokrmů.

Druhou variantou je konzervované kokosové mléko, které se prodává v plechovce. To nachází využití třeba v omáčkách a je typické svojí výraznou kokosovou chutí.

Rýžové mléko

Rýžové mléko patří mezi nejvyhledávanější. „Obvykle má řídkou konzistenci,“ popisuje switch4good.org. Je to solidní alternativa šetrná k alergikům a také se v něm nachází nízké množství tuku.

Rýžové mléko přirozeně obsahuje velké množství vitaminů B a vydatnou dávku antioxidantů, jako jsou mangan a selen.

Zdroj: tomorrows.kitchen, switch4good.org
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz