Konzumace velkého množství zeleného čaje matcha může mít zdravotní následky

Zdroj: Shutterstock

Matcha vám může poskytnout velkou dávku živin, ale někteří lidé mohou být citlivější na látky, které obsahuje. Obzvláště uživatelé citliví na kofein by se měli mít na pozoru před vedlejšími účinky.

Uživatelé čaje matcha tvrdí, že se po jeho pití cítí více nabití energií a soustředění. To dává smysl, protože obsahuje kofein i EGCG (silný antioxidant zvaný epigalokatechin galát) a ty jsou spojovány se zlepšením duševní výkonnosti a nálady. Má to však jeden háček: matcha může mít i nepříjemné vedlejší účinky.

Nervozita a úzkost

Stejně jako jiné kofeinové nápoje, jako je káva a energetické nápoje, i čaj matcha ve vás může vyvolat pocit nervozity a úzkosti, pokud na něj nejste zvyklí – zejména pokud ho vypijete příliš mnoho a rychle.

Pokud matcha ovlivňuje nepříjemně vaši psychiku, zvažte vyzkoušení bezkofeinového matcha, které obsahuje asi 3 až 10 miligramů kofeinu v jedné porci ve srovnání s typickým šálkem vařeného zeleného čaje, který má asi 40 miligramů.

Narušení spánku

Pití kofeinu v noci škodí vašemu spánku. Kofein může v těle zůstat několik hodin, takže pokud si dáte šálek čaje matcha pozdě odpoledne nebo brzy večer, může to ovlivnit vaši schopnost usnout.

Žaludeční potíže

Obsah kofeinu a vlákniny v čaji matcha může mít u mnoha lidí projímavý účinek – zejména u těch, kteří obvykle nepijí pravidelně nápoje s kofeinem nebo čaj. Projímavý účinek může být způsoben již zmírněným nárůstem nervozity.

Kofein může také dráždit části trávicího traktu tím, že mění jejich tvar nebo podporuje svalové kontrakce, takže pokud máte citlivou žaludeční tkáň, možná byste si měli dát od pití příliš velkého množství zeleného čaje obecně pauzu.

Může vést k chudokrevnosti

Vysoké dávky kofeinu i EGCG mohou narušit schopnost vašeho těla vstřebávat železo tím, že se vážou na bílkoviny, které ho transportují, což zjistila studie Okhee Han a kolektivu.

Protože matcha obsahuje obě látky, může se stát, že pokud budete pít příliš mnoho zeleného čaje, nebudete schopni správně vstřebávat železo obsažené v potravinách. To znamená, že pravidelné pití velkého množství zeleného čaje může časem vést k anémii.

Pokud máte problémy se vstřebáváním železa nebo vám hrozí jeho nedostatek, zvažte, zda se poradit se svým lékařem o tom, jaké množství matcha je pro vás vhodné.

Existuje doporučené množství?

Neexistují studie, které by jednoznačně říkaly, kolik množství matcha je vhodné. Je však pravděpodobné, že vedlejší účinky se liší v závislosti na věku, hmotnosti a zdravotním stavu.

Obecně byste se měli snažit nekonzumovat více než 500 mg extraktu zeleného čaje nebo až 400 mg kofeinu z jakéhokoli zdroje denně (tato čísla uvádí například studie Miriam Mestre a kolektivu). Pokud je to možné, pak je lepší si konzumaci rovnoměrně rozložit na celý den, než vypít vše najednou.

Zdroj: BetterMe, Okhee Han, Bioactive Dietary Polyphenols Inhibit Heme Iron Absorption in A Dose-Dependent Manner in Human Intestinal Caco-2 cells, 2011, Miriam A. Mestre, The Safety of Ingested Caffeine: A Comprehensive Review, 2017

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz