Kimchi: Korejský zelný salát, který potěší nejen vaše chuťové pohárky

Zdroj: Shutterstock

Kimchi je vynikající a především extrémně zdravé jídlo. Jedná se o nakládaný zelný salát na korejský způsob, který vás překvapí kombinací mnoha chutí. Jíst ho můžete samotný nebo jako přílohu třeba k masu.

Tato tradiční korejská pochoutka je vyrobena ze zelí a koření. Od českého nakládaného zelí má ale hodně daleko. Připravte si kimchi doma i vy a potěšte nejen své chuťové pohárky, ale i celé své tělo.

Superzdravé jídlo

Kimchi je neskutečně zdravé jídlo, což potvrzuje i fakt, že bylo v roce 2006 zařazeno časopisem Health mezi pětici nejzdravějších jídel světa, uvádí BBC Good Food.

Najdete v něm spoustu vitamínů, především A, B2 a B12, vlákniny, vápníku, železa a dalších minerálních látek. Kimchi také obsahuje mnoho antioxidantů a probiotika, doplňuje Healthline.

Tento pokrm podporuje imunitní systém, má protirakovinné účinky, léčí žaludeční vředy a chrání střeva. Je vhodným pomocníkem při nemocích, jako jsou rýma a nachlazení, ale pomáhá také se zažívacími obtížemi.

Jak si kimchi připravit doma?

Pokud vás zdravotní účinky kimchi přesvědčily a chtěli byste si pokrm připravit i doma, není na tom vlastně nic složitého. Je jen třeba myslet na to, že příprava jídla zabere minimálně 2 dny.

Připravte si 1 hlávku pekingského zelí, 1 svazek jarní cibulky, 1 mrkev a 7 lžic mořské soli. Na pastu pro nakládání budete potřebovat 4 lžíce drceného chilli, 4 stroužky česneku, lžičku strouhaného zázvoru, lžíci medu, 2 lžíce rybí omáčky a sůl.

Hlávku zelí nakrájejte na pěticentimetrové špalíčky a ty řádně nasolte. Pak je nechte přes noc odpočívat. Zelí druhý den pořádně propláchněte pod studenou vodou.

Smíchejte všechny ingredience na pastu a spojte s ní zelí, pokrájenou jarní cibulku a mrkev. Směsí naplňte uzavíratelné sklenice. Takto nechte kimchi 1 den fermentovat v pokojové teplotě. Poté ho dejte do chladnějšího prostředí.

Chlad zastaví fermentaci. Kimchi by vám mělo při tomto postupu vydržet v lednici i několik týdnů. Vychutnat si ho pak můžete jen tak samotné nebo jako salát k hlavnímu chodu.

Zdroj: Real Simple, Healthline, WebMD, BBC Good Food

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz