Kariéru Eltona Johna málem zhatily závislosti a bulimie. Přejídal se a bylo mu špatně

Zdroj: Profimedia

Příběh Eltona Johna je fascinujícím vhledem do života skutečné rockové hvězdy. Zpěvák se totiž nikdy nestyděl mluvit o svém boji se závislostí a bulimií. Dlouhou dobu to vypadalo, že svým démonům podlehne, ale dokázal se ze dna dostat opět na vrchol, kde se drží doteď.

Raketový vzestup

V pouhých dvaceti letech se John seznámil se svým celoživotním partnerem, skladatelem Bernie Taupinem, a rychle se stali nezastavitelnou silou hudebního světa. V roce 1969 vydal Elton své první, stejnojmenné album, které obsahovalo hity Border Song a Your Song.

Do roku 1973 napsal a vydal šest studiových alb a mnoho svých nejoblíbenějších písní: Rocket Man, Crocodile Rock, Tiny Dancer, Benny and the Jets, Goodbye Yellow Brick Road a Candle in the Wind. To je v pouhých 26 letech slušný životopis.

Dvě desetiletí plná závislostí

Bohužel, zatímco se John stával mezinárodní superhvězdou, začal také jeho dlouhý boj se závislostí na návykových látkách a bulimií. V jeho psychických problémech mohla hrát roli kombinace jeho raketového vzestupu ke slávě, přehnaného životního stylu a těžkého dětství.

V době, kdy jeho hvězda stoupala, také před světem skrýval svou sexualitu: John se otevřeně přihlásil k homosexualitě až v roce 1988. Aby překonal svou plachost, začal užívat kokain, ale rychle se stal závislým. Ve stejné době se u něj objevila bulimie a měl také problémy s alkoholem.

V roce 1990 byl Elton John bezpochyby legendou, která měla být brzy uvedena do Rokenrolové síně slávy. Stále ho však trápily závislosti a poruchy příjmu potravy, které byly součástí jeho života od počátku 70. let.

„Byl jsem závislý na kokainu. Byl jsem alkoholik. Byl jsem závislý na sexu. Šest let jsem trpěl bulimií. Všechno to bylo tím, že jsem byl paranoidní ohledně své váhy, ale nedokázal jsem přestat jíst. Takže jsem se nakonec přejídal a pak mi bylo špatně,“ přinesl zpěvákovu zpověď Mirror.

Osudové setkání

Když se však setkal s Ryanem Whitem, teenagerem, který se nakazil virem HIV při transfuzi krve, něco se změnilo.

„Pobyt v rodině Whiteových mě přiměl k tomu, abych se stal lepším člověkem,“ napsal John ve své knize Láska je lék z roku 2012. Ryan White bohužel v roce 1990 zemřel na AIDS. O šest měsíců později se Elton přihlásil na odvykací kúru a vystřízlivěl.

V rozhovoru pro New York Times v roce 2019 Elton sdělil: „Od té doby, co jsem vystřízlivěl, se vždy snažím být co nejupřímnější. Myslím, že nemá smysl nic přikrášlovat – tohle se stalo, takhle jsem se choval, je to skutečně smutný příběh někoho, kdo se snažil vyrovnat se svou minulostí.“

Zdroj: New York Times, Mirror, Chat Owl, Eating Disorder Hope

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz