Kapustová dieta: Nepotrápí hlady a slibuje rychlý úbytek váhy. Její pravidla jsou snadná

Zdroj: Shutterstock

Jsou situace, ve kterých by se nám hodilo, pokud bychom shodili dvě nebo tři kila za krátkou dobu. Například před svatbou, maturitním plesem našich dětí či jinou událostí, na které zkrátka chceme vypadat dobře.

Právě v těchto chvílích hledáme takovou dietu, která netrvá dlouho, ale slibuje vytoužený úbytek hmotnosti. Ten sice není nijak drastický, ale kdo potřebuje jen upravit figuru do šatů, tomu ztráta dvou nebo tří kil určitě bude stačit.

Co je kapustová dieta?

Je též známá jako dieta se zelnou polévkou. Můžete jí říkat jakkoli, základem vždy bude polévka plná zeleniny.

Dieta se řadí mezi krátkodobé. „Dieta by neměla trvat déle než sedm dní,“ varuje healthline.com. Dodržujete-li ji s cílem hubnout, týden je maximum.

Kolik zhubnete?

Při této dietě je velká pravděpodobnost, že zhubnete. Odhaduje se ztráta dvou až tří kilogramů – někdo zhubne třeba i čtyři kila za jediný týden.

Úbytek hmotnosti je dán především díky omezení kalorického příjmu. Ačkoli sníte poměrně velké množství polévky, její kalorická hodnota bude nízká.

Pro hubnutí je potřeba zvýšit výdej nad příjem. Polévka je tvořená zeleninou (cibule, kapusta, rajčata, paprika, mrkev, celer) proto vás sice dokáže zasytit, ale po kalorické stránce neočekávejte žádnou bombu.

Výhody a nevýhody

Mezi výhody kapustové diety patří rychlý úbytek hmotnosti. To je asi největší lákadlo. Dalším přínosem je fakt, že strava založená jen na zeleninové polévce detoxikuje tělo a zbaví ho škodlivin.

„V závislosti na složení může mít protizánětlivé vlastnosti,“ informuje easyanddelish.com. Do polévky lze přidat i česnek, který je považován za přírodní antibiotikum, nebo kurkumu, jež je známá pro své zdravotní přínosy.

Stejně jako cokoli jiného má i kapustová dieta své nevýhody. Za tu největší lze určitě považovat nežádoucí jojo efekt, který se dostaví, jakmile opět začnete jíst normálně.

Dieta je také poměrně nudná, nezajímavá, obyčejná. Celý týden v podstatě jíte jen to samé, dieta je tak jednotvárná a polévka se vám pravděpodobně brzy přejí.

Zhubnete, ale…

Budete-li dodržovat kapustovou dietu, pravděpodobně u vás dojde ke ztrátě několika kilogramů. To je sice žádoucí, ale je také nutné počítat s tím, že je naberete zpátky.

Po dodržování kapustové diety je potřeba vracet se ke stravování postupně a kalorický příjem navyšovat pomalu.

Zdroj: healthline.com, easyanddelish.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz