K odstranění vodního kamene v domácnosti vám pomohou běžné suroviny, které má většina z nás doma

Zdroj: Shutterstock

S vodním kamenem bojuje snad každá domácnost. Objevuje se nejen v kuchyňském dřezu, ale narážíme na něj například i v koupelně, kde hyzdí vodovodní baterie. Pokud máte doma tvrdou vodu, určitě se s vodním kamenem potýkáte taky.

Důvodem nevzhledného vodního kamene je fakt, že tvrdá voda zanechává na všem alkalické minerální usazeniny. Nejenže nevypadá pěkně na pohled, ale vodní kámen může způsobit i odlupování chromu z kohoutků a způsobit neefektivnost malých spotřebičů – například kávovaru.

Jak se ho zbavit? Pomocníky máte doma!

Boj s vodním kamenem se může mnohdy zdát jako předem prohraný. My ale víme, že se jej lze zbavit i bez nutnosti brát drogerii útokem a utrácet za mnohdy předražené přípravky.

Pomocníky totiž najdete u sebe doma, často stojí jen pár korun a mnohé z vás by možná ani nenapadlo, že s jejich pomocí můžete dát vodnímu kameni sbohem.

Nenápadný ocet

Ocet máme doma snad úplně všichni. Je často nedoceněným pomocníkem, na kterého se můžete spolehnout nejen tehdy, kdy se chcete zbavit vodního kamene.

„Pokud je kolem vašich vodovodních baterií vodní kámen, namočte papírovou utěrku do octa a obtočte ji kolem kohoutku. Přidržte ho na místě gumičkou a nechte ocet odležet alespoň hodinu,“ doporučuje lifehack.org. Poté otřete suchým hadříkem.

Neobyčejná jedlá soda

Další surovina, kterou doma najde asi úplně každý, je jedlá soda. I ta je často podceňována v tom, co všechno dokáže.

Chcete-li se zbavit vodního kamene, připravte si pastu z jednoho dílu vody a tří dílů jedlé sody. Potřete jím celý vodní kámen na kohoutku a nechte hodinu působit. Poté opláchněte a otřete dosucha.

Nedoceněná kyselina citronová

Máte doma alespoň jeden sáček kyseliny citronové? Stojí jen pár korun a v domácnosti dokáže být hodně užitečná.

Jestli se vodní kámen někde objevuje pravidelně, pak je to rychlovarná konvice. A právě tady vám bude kyselina citronová nápomocná.

„Nasypte dvě polévkové lžíce kyseliny citronové do konvice, přidejte minimální množství vody a nechte vodu převařit,“ radí goodhousekeeping.com. Poté alespoň dvakrát vypláchněte konvici čistou vodou.

Šikovná citronová šťáva

S vodním kamenem může pomoci i citrusové ovoce. Máte-li po ruce citron, nebojte se ho využít v boji proti nezvanému neřádovi.

Nalijte čistou citronovou šťávu do rozprašovače. Postříkejte postižené místo velkým množstvím citronové šťávy a nechte působit alespoň půl hodiny. Poté opláchněte.

Zdroj: lifehack.org, goodhousekeeping.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz